La Liga: Πισωγύρισμα για Ρεάλ, «μαγεία» η Βιγιαρεάλ! (Videos+Photos)

La Liga: Στο 0-0 έμεινε η Ρεάλ Μαδρίτης στην έδρα της σκληροτράχηλης Χετάφε-Πέντε γκολ έβαλε η Βιγιαρεάλ στη Λεβάντε!

Ισοπαλία που σημαίνει βήμα πίσω για τη Ρεάλ Μαδρίτης στην 31η αγωνιστική. Οι «μερένχες» δοκιμάζονταν στο «Αλφόνσο Πέρεθ» κόντρα στην Χετάφε. Παρά τις προσπάθειές τους δεν κατόρθωσαν να σκοράρουν αφήνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς.

Οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν πήγαν να ξαφνιαστούν στην αρχή, όταν η Χετάφε ήταν αυτή που είχε την καλή ευκαιρία για να προηγηθεί. Από εκεί και πέρα η «βασίλισσα» πίεσε, προσπάθησε να βρει χώρους να σκοράρει, αλλά οι ευκαιρίες της πήγαν χαμένες.

Έτσι η Ρεάλ έφτασε τους 67 βαθμούς όντας μόνη 2η, αλλά αυξήθηκε η διαφορά της απ’ την πρώτη Ατλέτικο Μαδρίτης στους 3. Συγχρόνως η Μπαρτσελόνα ακολουθεί με 65 και ένα ματς λιγότερο!

ΛΕΒΑΝΤΕ-ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ 1-5

Τα… στραβοπατήματα της Σοσιεδάδ (ηττήθηκε απ’ τη Σεβίλλη) και της Μπέτις (ήρθε ισόπαλη με Βαλένθια) δεν γινόταν να τα αφήσει να πάνε χαμένα η Βιγιαρεάλ. Το «κίτρινο υποβρύχιο» έπιασε εξαιρετική εμφάνιση και έβαλε πέντε γκολ στην έδρα της Λεβάντε!

Στο 9’ με αυτογκόλ του Ποστίγκο μπήκαν μπροστά οι φιλοξενούμενοι, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Ζεράρ Μορένο έκανε το 0-2! Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Μάλσα στο 21’ και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το 2-1 υπέρ της ομάδας του Έμερι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η νίκη έγινε θρίαμβος με τα δύο γκολ του Τσουκβουέζε (62’ και 75’) ενώ μεσολάβησε ένα ακόμη αυτογκόλ απ’ τον Βέθο αυτή τη φορά (72’) για να διαμορφωθεί το εντυπωσιακό 5-1 της Βιγιαρεάλ.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» έφτασε τους 49 βαθμούς και απολαμβάνει πλέον τη… μοναξιά της 5ης θέσης, προσπερνώντας Μπέτις και Σοσιεδάδ. Η Λεβάντε είναι 9η με 38 βαθμούς.