Serie A: Διπλό για Champions League η Μίλαν! (Videos+Photos)

Serie A: Με 3-1 επικράτησε στην έδρα της Πάρμα η Μίλαν παραμένοντας 2η-Αποβλήθηκε ο Ιμπραϊμοβιτς!

Η Πάρμα παίζει για τη… ζωή της σε κάθε ματς και η Μίλαν δεν ήθελε να απειληθεί ακόμη περισσότερο για το Champions League. Έτσι το ματς της 30ης αγωνιστικής στο «Ένιο Ταρντίνι» ήταν… φωτιά! Οι «ροσονέρι» επικράτησαν τελικά με 3-1.

Παρά το τελικό σκορ, δεν ήταν καθόλου εύκολη η νίκη των Μιλανέζων. Η ομάδα του Πιόλι προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο, αλλά ακολούθησε η αποβολή του Ιμπραϊμοβιτς κι εν συνεχεία η μείωση του σκορ, που έκαναν δύσκολα τα πράγματα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις.

Ο Ρέμπιτς άνοιξε το σκορ μόλις στο 8’, για να έρθει ο Κεσί να κάνει το 0-2 στο 44’. Στέλνοντας τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα με ξεκάθαρο προβάδισμα των φιλοξενούμενων.

Στο 60’ ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα και έδωσε ελπίδες στην Πάρμα, που άρχισε να πιέζει. Στο 66’ οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Κάλιολο και έβαλαν… φωτιά στο ματς.

Τελικά η Μίλαν κράτησε το προβάδισμά της και στο 90+4’ ο Λεάο έκανε το 1-3 «καθαρίζοντας» μια σημαντική επικράτηση για την ομάδα του.

Η Μίλαν έφτασε τους 63 βαθμούς στη 2η θέση και είναι στο +7 απ’ την 5η Νάπολι στη μάχη για το Champions League. Η Πάρμα παρέμεινε προτελευταία με 20 βαθμούς.

Γλιτώνει τη χρεοκοπία ο Μπόρις Μπέκερ
Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1