Premier League: Η Λιντς είχε... άστρο και σόκαρε τη Μάντσεστερ Σίτι! (Video)

Premier League: Με τελικές 29-2 και τελικό σκορ… 1-2 η Λιντς έφυγε νικήτρια απ’ την έδρα της Μάντσεστερ Σίτι 20 χρόνια μετά!

Τεράστια νίκη για τη Λιντς μέσα στο «Έτιχαντ» για την 31η αγωνιστική της Premier League! Η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα σε ένα εξαιρετικό ματς σε επίπεδο σασπένς και γεγονότων, θριάμβευσε με 2-1 και έφυγε με διπλό απ’ την έδρα των «πολιτών» 20 ολόκληρα χρόνια μετά!

Για να έρθει αυτό το αποτέλεσμα, βέβαια, χρειάστηκε κι αρκετή δόση τύχης, πέρα απ’ τη θέληση και το πάθος που είχαν οι ποδοσφαιριστές της Λιντς. Παρά το rotation του Γκουαρντιόλα, η Σίτι είχε 29 τελικές και σκόραρε μία φορά, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 2, όσα και τα γκολ που πέτυχαν!

Συν τοις άλλοις μεγαλύτερη αξία αποκτά η νίκη της Λιντας, αν αναλογιστεί κανείς πως έπαιζαν με παίκτη λιγότερο για όλο το δεύτερο μέρος!

Η ομάδα του Μπιέλσα έκανε την πρώτη της τελική στο 42’ και βρήκε δίχτυα! Με ωραίο συνδυασμό η μπάλα κατέληξε στον Ντάλας που σούταρε στο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα για το 0-1!

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Κούπερ έκανε σκληρό μαρκάρισμα σηκώνοντας το πόδι ψηλά και πηγαίνοντας με τις τάπες στον αντίπαλο! Αρχικά είδε κίτρινη, αλλά μετά από εξέταση της φάσης μέσω VAR, αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη!

Το 1-1 ήρθε στο 76’ με τον Φεράν Τόρες να σκοράρει με σουτ μέσα απ’ την περιοχή. Με τον τρόπο αυτό καρποφόρησε η πίεση της Σίτι που είχε κλείσει στα καρέ της την Λιντς στο δεύτερο μέρος.

Η έκρηξη χαράς για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων! Με την Μάντσεστερ Σίτι να πιέζει ψηλά, αρκούσε μια μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των «πολιτών» για να φύγει ο Ντάλας και να πλασάρει σωστά για το 1-2! Που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι η Λιντς ανέβηκε στη 10η θέση με 45 βαθμούς, ενώ η Μάντσεστερ Σίτι είναι πρώτη με 14 βαθμούς διαφορά απ’ την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και δύο ματς περισσότερα.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)