AEK-ΠΑΟΚ: Τέσσερα γκολ ο Μουργκ, τα μισά στο φινάλε κόντρα στην Ένωση! (videos+photos)

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ: Ο Τόμας Μουργκ είχε πετύχει το πρώτο του γκολ στην Ελλάδα πάλι εναντίον της Ένωσης στα τελευταία λεπτά.

Παράδοση με την ΑΕΚ χτίζει ο Τόμας Μουργκ.

Ο Αυστριακός μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ αποκτήθηκε με δύο εκατ. ευρώ από τη Ραπίντ Βιέννης για να αντικαταστήσει τον Πέλκα. Ο 26χρονος αριστεροπόδαρος ποδοσφαιριστής έχει δείξει ότι διαθέτει τεχνική κι εξαιρετικά χτυπήματα, αλλά δεν έχει κάνει τη διαφορά στην τρέχουσα σεζόν.

Κόντρα στην ΑΕΚ απόψε έφτασε τις 31 συμμετοχές, ωστόσο, μόνο σε 18 ματς ήταν στο αρχικό σχήμα. Κόντρα στην ΑΕΚ μπήκε στις καθυστερήσεις και στο 94' με εκπληκτικό χτύπημα φάουλ άφησε «άγαλμα» τον Τσιντώτα και χάρισε σπουδαία νίκη στην ομάδα του. Αυτό ήταν μόλις το τέταρτο γκολ του Μουργκ με την φανέλα του ΠΑΟΚ.

Έχει πετύχει ένα ακόμα κόντρα στον Παναιτωλικό, ένα στο Europa League εναντίον της Ομόνοιας και ένα ακόμα επίσης κόντρα στην ΑΕΚ. Ήταν και το πρώτο του στην Ελλάδα. Πάλι στο φινάλε μάλιστα. Στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος για την πέμπτη αγωνιστικό στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ από το πρώτο μέρος με τέρμα του Ανσαριφάρντ.

Στον ΠΑΟΚ τότε προπονητής ήταν ο Άμπελ Φερέιρα. Πέρασε αλλαγή τον Μουργκ κι ο Αυστριακός στο 89', έπειτα από σέντρα του Μπίσεσβαρ (που επίσης έχει φύγει) έκανε από κοντά με κεφαλιά το 1-1, που ήταν και το τελικό σκορ!

Premier League: Με «τριάρα» συνεχίζει πρώτη η Άρσεναλ, νίκη «ανάσα» για τη Νότιγχαμ
Γιάννης Αντετοκούνμπο: «Ακόμα δεν μπορώ να τρέξω! Θα μου πάρει καιρό στο επίπεδο που θέλω»
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Τα δεδομένα για Μαρτίνες και Τίλεμανς ενόψει της ρεβάνς
Η τραγωδία της Superga που διέλυσε τη μεγάλη Τορίνο (videos+photos)