Προκριματικά Μουντιάλ: Έκανε… σεφτέ η Γαλλία! (Videos+Photos)

Προκριματικά Μουντιάλ: Την πρώτη της νίκη πήρε η Γαλλία στον 4ο όμιλο, επικρατώντας 2-0 στο Καζακστάν.

Μετά την ισοπαλία εντός έδρας με την Ουκρανία, η Γαλλία δεν είχε περιθώρια για να… αστειευτεί. Έτσι για την 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου, οι «τρικολόρ» πέρασαν νικηφόρα απ’ το Καζακστάν με σκορ 2-0.

Οι παίκτες του Ντιντιέ Ντεσάμπ δε… μάγεψαν με την απόδοσή τους, αλλά είχαν την ουσία και φυσικά την ποιοτική ανωτερότητα για να επικρατήσουν άνετα στην «Αστάνα Αρένα».

Στο 20ο λεπτό ο Μαρσιάλ με ωραία κίνηση βρήκε τον Ντεμπελέ, ο οποίος σούταρε όμορφα στη γωνιά της εστίας για το 0-1.

Το δεύτερο γκολ των Παγκόσμιων Πρωταθλητών ήρθε στο 44ο λεπτό. Και ήταν αυτογκόλ απ’ τον Μαλγί. Ο στόπερ των γηπεδούχων έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του, για να στείλει τους Γάλλους στο ημίχρονο με «καθαρό» σκορ 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν και τρίτο γκολ στο 75’. Ο Κιλιάν Εμπαπέ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισαν οι «τρικολόρ», αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει κι έτσι παρέμεινε το 0-2 μέχρι τέλους.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι Γάλλοι έφτασαν τους 4 βαθμούς στον 4ο όμιλο. Από 1 βαθμό έχουν Βοσνία, Φιλανδία, Ουκρανία και χωρίς βαθμό είναι το Καζακστάν. Φυσικά η Γαλλία είναι η μόνη ομάδα με δύο αγώνες.

Στο Βερολίνο, με στάση Βελιγράδι, θα είναι… ωραία!
Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου