Ισπανία-Ελλάδα 1-1: Πολέμησε ανδρειωμένα και πήρε ηρωικό βαθμό (photos+videos)

Ισπανία-Ελλάδα: Όρθια έμεινε η Εθνική στη Γρανάδα, παίρνοντας μια σπουδαία ισοπαλία.

Ηρωική… ισοπαλία πήρε η Εθνική μας ομάδα στη Γρανάδα, κρατώντας στο 1-1 την Ισπανία. Οι διεθνείς μας άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων και κατάφεραν να αποδράσουν με έναν πολύτιμο βαθμό.

Ο Μοράτα άνοιξε το σκορ για τους Ισπανούς στο 34’, αλλά στο 55’ ο Μπακασέτας ευστόχησε σε πέναλτι για το 1-1 που ήταν το τελικό σκορ.

Η Ελλάδα αμύνθηκε με καθαρό μυαλό και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το ταξίδι της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ το 2022.

Πώς παρατάχθηκαν

Ο Λουίς Ενρίκε ήθελε να ξεκινήσει η Ισπανία με νίκη στα προκριματικά, οπότε παρέταξε μια ενδεκάδα με 4-3-3 και στόχο την πίεση και το γκολ. Ο Ράμος αποτέλεσε την κολώνα της άμυνας, ενώ ο Μοράτα την αιχμή της επίθεσης.

Ο Τζον Φαν’τ Σιπ διαχειρίστηκε πιο… αμυντικά το παιχνίδι, δίνοντας το βάρος στην ανασταλτική λειτουργία της ομάδας. Γι’ αυτό στα μπακ επιλέχθηκαν οι Μπακάκης και Τσιμίκας, ενώ στα χαφ οι Ζέκα, Μπουχαλάκης. Η τριάδα της επίθεσης δεν είχε καθαρόαιμο φορ, αλλά τον Μπακασέτα κορυφή, με τους Λημνιό και Μασούρα στα άκρα, οι οποίοι έχουν καλή τακτική συμπεριφορά στην κάλυψη των μπακ.

Φλύαρη ισπανική κατοχή

Από το ξεκίνημα του αγώνα, η Ισπανία πήρε τα ηνία του αγώνα, με την Ελλάδα να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο. Ένα σουτ του Όλμο στο 2’ δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 14’ ο Κόκε δεν κατάφερε να βρει στόχο με διπλή προσπάθεια. Οι Έλληνες παίκτες είχαν κλείσει τους διαδρόμους και ανάγκαζαν τους Ισπανούς να ψάχνουν τρόπο να απειλήσουν. Αντίθετα, η Εθνική μας δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ευκαιρία.

Δοκάρι και μετά γκολ

Στο 33’ ο Όλμο έπιασε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Βλαχοδήμου. Στο επόμενο λεπτό, ο Κόκε έβγαλε πανέξυπνη μπαλιά για τον Μοράτα, που ξέφυγε από τον Παπαδόπουλο και μετά από ωραίο κοντρόλ έκανε το σουτ, πριν προλάβει ο Βλαχοδήμος να του κόψει το οπτικό πεδίο, σημειώνοντας το 1-0.

Στα επόμενα λεπτά η Εθνική μας δεν έδειχνε ικανή να αντιδράσει και παρέμενε σε παθητικό ρόλο, ενώ στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους προσπάθησε να πιέσει ψηλά, χωρίς όμως να απειλήσει την εστία του Ουνάι.

Αλλαγές και ταχύτητα

Οι Σιώπης και Τζόλης μπήκαν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στην ενδεκάδα της Εθνικής και της έδωσαν αυτό της έλειπε, ταχύτητα και επιθετικότητα. Στο 50’ ένα πλασέ του Μοράτα πέρασε δίπλα από την εστία του Βλαχοδήμου. Ωστόσο, κάποιες προωθήσεις των Ελλήνων παικτών, άρχισαν να προβληματίζουν τους Ισπανούς.

Ισοφάριση με πέναλτι Μπακασέτα

Στο 55’ η Ελλάδα κέρδισε πέναλτι σε επικίνδυνο μαρκάρισμα του Ινίγκο Μαρτίνες στον Μασούρα, καθώς τον βρήκε στο γόνατο, με τη μπάλα να έχει απομακρυνθεί. Ο αρχηγός της Εθνικής, Τάσος Μπακασέτας, ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών και ευστόχησε, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Άντεξε στην πίεση

Η Ισπανία συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά δυσκολευόταν να γίνει απειλητική. Ο Λουίς Ενρίκε έκανε κάποιες αλλαγές για να βρει το γκολ της νίκης, και στο 70’ μια σκαστή κεφαλιά του Μοράτα κατέληξε στην αγκαλιά του Βλαχοδήμου. Η ελληνική ομάδα συνέχισε να αμύνεται, καθώς πάλι δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα. Ειδικά η αριστερή πτέρυγα των Ισπανών δημιουργούσε προβλήματα στην Εθνική, που προσπαθούσε να αντέξει την πίεση. Οι γηπεδούχοι όσο περνούσε η ώρα δεν είχαν καθαρό μυαλό στις επιλογές τους και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους Έλληνες να πανηγυρίζουν τον εκτός έδρας βαθμό.

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Μάρκος Γιορέντε, Ράμος (46’ Ινίγκο Μαρτίνεζ), Γκαρσία, Γκαγιά, Όλμο (65’ Πέδρι), Ρόδρι, Κόκε (72’ Τιάγκο), Φεράν Τόρες (72’ Οϊαρθάμπαλ), Μοράτα, Κανάλες (65’ Γκιλ).

Ελλάδα (Τζον Φαν’τ Σιπ): Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας (80’ Κυριακόπουλος), Μπουχαλάκης, Ζέκα, Μάνταλος (46’ Τζόλης), Λημνιός (46’ Σιώπης), Μασούρας (66’ Φορτούνης), Μπακασέτας (78’ Γιακουμάκης).