Serie A: Νίκη… σωτηρίας η Σπέτσια! (Video+Photos)

Serie A: Σπουδαία επικράτηση της Σπέτσια επί της Κάλιαρι που τη φέρνει… αγκαλιά με την παραμονή!

Η Σπέτσια στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη, δηλαδή με αυτή τη βαθμολογική διαφορά απ’ την Κάλιαρι! Αυτόματα γίνεται κατανοητό πως το μεταξύ τους ματς για την 28η αγωνιστική του Καμπιονάτο, ήταν ντέρμπι! Με τους γηπεδούχους να παίρνουν σπουδαία νίκη με 2-1 που τους φέρνει πλέον κοντά στην παραμονή!

Με το πρώτο μέρος να φεύγει χωρίς τέρματα, όλο το… ζουμί του ματς ήταν στο δεύτερο ημίχρονο. Το ματς το… ξεκόλλησε απ’ το 0-0 ο Πίκολι στο 49’, ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους για το 1-0!

Ο Ματζιόρε στο 80’ διπλασίασε τα τέρματα της Σπέτσια, φέρνοντας τη νίκη πολύ κοντά πλέον! Όμως η Κάλιαρι πήρε ελπίδα όταν μείωσε με τον Περέιρο στο 83’!

Η ομάδα της Σαρδηνίας πίεσε μέχρι τέλους και οι προσπάθειές της παραλίγο να επιβραβευτούν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Πέδρο σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από εξέταση της φάσης. Έτσι το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, δίνοντας σπουδαία νίκη στους γηπεδούχους.

Πλέον η Σπέτσια είναι στους 29 βαθμούς, απέχοντας 7 από την επικίνδυνη ζώνη. Το σημείο δηλαδή που είναι η Κάλιαρι με 22, όντας 3η απ’ το τέλος η ομάδα του Λυκογιάννη (αγωνίστηκε βασικός και αντικαταστάθηκε στο 70’ απ’ τον σκόρερ των φιλοξενούμενων, Περέιρο).

Super League: Πρωτάθλημα… μέσης ταχύτητας
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε ΠΑΟΚ - Μπριζ, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός και Στέφανο Τσιτσιπά
Ραντεβού με την ιστορία έχουν ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα και ο Ολυμπιακός στην Πόλη!
Elite League: Νίκες για Μίλωνα, Ηρακλή και Ψυχικό