La Liga: Με Μπενζεμά οδηγό στο -3 η Ρεάλ Μαδρίτης! (Video+Photos)

La Liga: Πέρασε το… σκόπελο του «Μπαλαϊδος» η Ρεάλ που επικράτησε 3-1 της Θέλτα με εξαιρετικό Μπενζεμά σε ακόμη ένα ματς!

Με τον Καρίμ Μπενζεμά σε δαιμονιώδη φόρμα, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκης για την 28η αγωνιστική της Primera Division. Οι «μερένχες» πέρασαν απ’ το γήπεδο της Θέλτα με σκορ 3-1, έχοντας για κορυφαίο τον Γάλλο άσο!

Στο 20’ ο Μπενζεμά ήταν αυτός που άλλαξε τις ισορροπίες στο παιχνίδι. «Σπάζοντας» την καλά οργανωμένη άμυνα της Θέλτα, με ένα τέρμα που ήταν στα όρια του οφσάιντ αλλά όπως αποδείχθηκε ο έμπειρος στράικερ καλυπτόταν.

Το 0-2 ήρθε ξανά απ’ τον Μπενζεμά! Ακριβώς στο ημίωρο της αναμέτρησης, η Ρεάλ πίεσε ψηλά και σωστά, έκλεψε την μπάλα η οποία έφτασε στον Γάλλο μέσα στην περιοχή κι αυτός μετά από προσποιήσεις βρήκε το χώρο να πλασάρει στα δίχτυα!

Ο Σάντι Μίνα ξανάβαλε τη Θέλτα στη λογική των ελπίδων πως μπορεί να πάρει κάτι απ’ το παιχνίδι. Ο Ισπανός επιθετικός μείωσε στο 40ο λεπτό σε 1-2, στέλνοντας το ματς στην ανάπαυλα με αυτό το σκορ.

Μέχρι τις καθυστερήσεις δεν άλλαξε κάτι, αλλά στο 4ο λεπτό του έξτρα χρόνου, ο Ασένσιο έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα των «μερένχες» κάνοντας το 3-1 για τους Μαδριλένους. Γκολ από ασίστ του απόλυτου πρωταγωνιστή, Καρίμ Μπενζεμά!

Με τη νίκη αυτή η Ρεάλ πλησίασε στους 3 βαθμούς την Ατλέτικο Μαδρίτης που είναι στην κορυφή. Φτάνοντας τους 60, έναν περισσότερο απ’ την 3η Μπαρτσελόνα, με τους «μερένχες» να έχουν φυσικά ένα ματς περισσότερο. Αντίθετα η Θέλτα έμεινε στην 11η θέση με 34 βαθμούς.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (24/04) - Πού θα δείτε ΑΕΚ-Παναθηναϊκός, Super League, Euroleague
Παναθηναϊκός AKTOR: Να το κάνει όπως το 2009