La Liga: Νίκη ξανά για την… Ευρωπαία Μπέτις! (Video+Photos)

La Liga: Επέστρεψε στις νίκες η Ρεάλ Μπέτις επικρατώντας 2-0 της Λεβάντε στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν»!

Η ήττα της Μπέτις στο ντέρμπι της Σεβίλλης, ανήκει στο παρελθόν. Το απέδειξαν οι «πράσινοι» της Ανδαλουσίας στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 28ης αγωνιστικής στην Primera Division. Επικρατώντας 2-0 της Λεβάντε.

Στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» οι γηπεδούχοι ήθελαν να «πιάσουν» στη βαθμολογία τη Σοσιεδάδ στην 5η θέση και να μείνουν ψηλά στην προσπάθειά τους να εξασφαλίσουν Ευρωπαϊκό… εισιτήριο.

Η Λεβάντε μόνο εύκολη υπόθεση δεν ήταν για να καμφθεί, αλλά τελικά οι παίκτες του Πελεγκρίνι τα κατάφεραν. Σε ένα ματς που η πρώτη του ώρα πέρασε με το 0-0 να διατηρείται και να φαίνεται πως δε θα είναι απλό να πάει προς κάποια πλευρά.

Ο Φεκίρ ήταν τελικά αυτός που… έσπασε την ισορροπία. Στο 70ο λεπτό ο Γάλλος μεσοεπιθετικός άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, δίνοντας προβάδισμα με 1-0.

Πέντε λεπτά μετά, ήρθε ο Χουάνμι να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας απ’ την Ανδαλουσία, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη!

Με αυτούς τους τρεις βαθμούς, η Ρεάλ Μπέτις έφτασε τους 45 και ισοβαθμεί στην 5η θέση με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ. Η Λεβάντε απ’ την άλλη έμεινε στην 9η θέση έχοντας 10 βαθμούς λιγότερους.