Serie A: Τη… σκότωσε γιατί την αγαπούσε! (Videos+Photos)

Serie A: Η Νάπολι του Γκατούζο νίκησε στο «Σαν Σίρο» τη Μίλαν (1-0) και ουσιαστικά έκανε απονομή στην Ίντερ!

Το μεγάλο ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο, ήταν η «μάχη» ανάμεσα σε Βορρά και Νότο. Με τους Νότιους να θριαμβεύουν! Η Νάπολι πήγε στο «Σαν Σίρο» να αντιμετωπίσει τη Μίλαν και πήρε σπουδαία νίκη με 1-0.

Αποτέλεσμα το οποίο ουσιαστικά τελειώνει την υπόθεση τίτλος στην Ιταλία, καθώς οι «ροσονέρι» έμειναν πλέον 9 βαθμούς πίσω απ’ την πρωτοπόρο Ίντερ, η οποία χαμογελά και είναι έτοιμη να πανηγυρίσει το Σκουντέτο σε έντεκα αγωνιστικές.

Κεντρικό πρόσωπο ήταν φυσικά ο Τζενάρο Γκατούζο, ο οποίος πήγε στο «σπίτι» του ουσιαστικά και «σκότωσε» τη μεγάλη του αγάπη, για χάρη της ομάδας στην οποία εργάζεται!

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, ήρθε στην αρχή του δεύτερου μέρους. Οι «παρτενοπέι» έκλεψαν την μπάλα κάτω απ’ τη σέντρα. Βγήκαν εξαιρετικά στην αντεπίθεση, ο Ζιελίνσκι άνοιξε στον Πολιτάνο ο οποίος μπήκε στην περιοχή και νίκησε τον Ντοναρούμα για το 0-1!

Μέχρι το τέλος του ματς δεν άλλαξε κάτι πέρα απ' τις αριθμητικές ισορροπίες. Ο Ρέμπιτς στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε αφήνοντας την ομάδα του με 10, επειδή έβρισε τον διαιτητή!

Κι έτσι η Μίλαν έμεινε στους 56 βαθμούς όντας πλέον στο -9 απ’ την κορυφή (Ίντερ), αλλά και στο +1 μόλις απ’ την 3η Γιουβέντους.

Όσο για τη θριαμβεύτρια Νάπολι, «έπιασε» την Ρόμα στην 5η θέση με 50 βαθμούς κι ένα ματς λιγότερο (αυτό με την Γιουβέντους στο Τορίνο). Όντας στο -2 απ’ την 4η Αταλάντα και τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League.