Serie Α: Τριάρα η Μπολόνια! (Video+Photos)

Serie Α: Εύκολη νίκη της Μπολόνια που επικράτησε 3-1 της Σαμπντόρια και μείωσε τη διαφορά τους στον βαθμό!

Το τελικό 3-1 υπέρ της Μπολόνια, δείχνει μια εύκολη επικράτηση κόντρα στην Σαμπντόρια. Κι έτσι ήταν τα πράγματα για την αναμέτρηση της 27ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο. Τουλάχιστον μετά το πρώτο γκολ των «ροσομπλού», μια και μέχρι τότε ίσως το πιο δίκαιο να ήταν να έχει μπει μπροστά στο σκορ η «Ντόρια»!

Το ματς στο «Ρενάτο Νταλ’ Άρα» άρχισε με τους Γενοβέζους να είναι πιο επιθετικοί. Είχαν δοκάρι με τον Τόρσμπι, ενώ ο Σκορούπσκι χρειάστηκε να επέμβει για να κρατήσει το μηδέν για τους γηπεδούχους!

Τελικά όλα πήραν τη… ροή τους, στο 27ο λεπτό. Ο Μούσα Μπάροου έκανε το 1-0 για τους «ροσομπλού» και άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη των γηπεδούχων.

Δέκα λεπτά μετά, ο Κουαλιαρέλα ισοφάρισε για την ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι. Κι ενώ φαινόταν πως το ματς θα πάει στην ανάπαυλα ισόπαλο, οι γηπεδούχοι πήραν σχεδόν αμέσως το προβάδισμα και πάλι!

Στο 41’ ο Σβάνμπεργκ έδωσε το δεύτερο προβάδισμα στην Μπολόνια, που από εκείνο το σημείο και μετά… δεν κοίταξε πίσω της.

Οι γηπεδούχοι ουσιαστικά «καθάρισαν» τη νίκη τους στο 70’, όταν ο Σοριάνο έκανε το 3-1. Έξι λεπτά μετά πέτυχαν και τέταρτο τέρμα με τον Σανσόνε, το οποίο ακυρώθηκε μετά από εξέταση της φάσης. Έτσι το 3-1 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Με τη νίκη της αυτή η Μπολόνια έφτασε τους 31 βαθμούς και είναι στη 12η θέση. Μειώνοντας τη διαφορά απ’ τη Σαμπντόρια στον 1, καθώς οι Γενοβέζοι έχουν 32 και είναι ενδέκατοι στο Καμπιονάτο.

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ