La Liga: Το… παλεύει για να το χάσει η Ατλέτικο! (Video+Photos)

La Liga: Ισοπαλία της Ατλέτικο στην έδρα της Χετάφε (0-0) παίζοντας με παίκτη παραπάνω για πάνω από 20 λεπτά!

Τα… δώρα που κάνει τον τελευταίο καιρό η Ατλέτικο Μαδρίτης, συνεχίζονται! Οι «ροχιμπλάνκος» που θα μπορούσαν να έχουν σημαντικό προβάδισμα τίτλου αν κρατούσαν τη νίκη με τη Ρεάλ, όχι απλά ισοφαρίστηκαν αλλά για την 27η αγωνιστική έκαναν σημαντική γκέλα! Στην έδρα της Χετάφε άφησαν δύο πολύτιμους βαθμούς με την ισοπαλία 0-0!

Οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε τα βρήκαν σκούρα κόντρα στη σκληροτράχηλη αντίπαλό τους. Άλλωστε το χαρακτηριστικό της Χετάφε είναι πως δε χάνει εύκολα. Ειδικά όταν έληξε το πρώτο μέρος χωρίς τέρματα, όλα έδειχναν πως θα υπάρξει… άγχος στο δεύτερο μέρος.

Έτσι κι έγινε. Η Ατλέτικο ήταν διαρκώς στην επίθεση, με την Χετάφε να κάνει λίγες φάσεις και σε αυτές να βρίσκει τον Όμπλακ σε ετοιμότητα. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι ήταν και άτυχοι ειδικά στο δοκάρι του Λουίς Σουάρες προς το τέλος του ματς.

Η πίεση των «ροχιμπλάνκος» έγινε σαφώς μεγαλύτερη, όταν στο 70ο λεπτό ο Νιόμ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και αποβλήθηκε (μετά από εξέταση του VAR) για πάτημα σε αντίπαλο!

Η Ατλέτικο πίεσε, είχε το δοκάρι του Σουάρες και αρκετές ακόμη καλές φάσεις κυρίως με τον Ντεμπελέ και τον Φέλιξ.

Μέχρι το τέλος, όμως, το 0-0 δεν άλλαξε! Έτσι το Ισπανικό Πρωτάθλημα αρχίζει να έχει ξανά μεγάλο ενδιαφέρον αναφορικά με την κορυφή του. Με την ισοπαλία αυτή η Ατλέτικο έφτασε στους 63 βαθμούς, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να μειώνει στους 6 (έχει 57).

Κυρίως, όμως, έρχεται η απειλή της Μπαρτσελόνα η οποία αν νικήσει τη Δευτέρα (15/3) την ουραγό Ουέσκα, θα ανέβει αυτή στη 2η θέση όντας στο -4 απ’ την κορυφή (αυτή τη στιγμή οι Καταλανοί είναι 3οι με 56 βαθμούς). Η Χετάφε με την ισοπαλία αυτή πήγε στους 28 βαθμούς και είναι στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού.