Premier League: Η Σίτι ξέσπασε στη Σαουθάμπντον! (Videos)

Premier League: Η Μάντσεστερ Σίτι… ξέχασε την ήττα απ’ την Γιουνάιτεντ με πεντάρα στην Σαουθάμπντον (5-2)!

Η πορεία της Μάντσεστερ Σίτι προς τον τίτλο, δεν μπορεί να ανακοπεί. Οι «πολίτες» είναι σα να… τρέχουν μόνοι τους κι ακόμη κι αν περπατήσουν για λίγο, δε θα απειληθούν. Η ήττα απ’ την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πλήγωσε το γόητρο της ομάδας του Γκουαρντιόλα. Κι αυτό το κατάλαβε η Σαουθάμπντον που είχε την ατυχία να βρεθεί στο διάβα της…

Οι «πολίτες» επικράτησαν 5-2 και διασκέδασαν τις εντυπώσεις απ’ την τελευταία τους ήττα. Με αυτό το αποτέλεσμα διεύρυναν τη διαφορά τους απ’ τη δεύτερη Γιουνάιτεντ στους 14 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους στο 15ο λεπτό. Μετά από φάση διαρκείας, ο Ντε Μπρόινε βρέθηκε σε θέση απ’ την οποία δεν γινόταν να αστοχήσει για το 1-0!

Οι «Άγιοι» βρήκαν απάντηση με πέναλτι! Δέκα λεπτά μετά το γκολ της Σίτι, ένα τράβηγμα έφερε τη μπάλα στην άσπρη βούλα. Ο Γουόρντ-Πράους δεν αστόχησε ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 40’. Πίεσαν ψηλά, «έπνιξαν» τη Σαουθάμπντον και μετά από λάθος των φιλοξενούμενων η μπάλα έφτασε στον Μαχρέζ που με εξαιρετικό σουτ έκανε το 2-1!

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ήταν η σειρά του Γκουιντογκάν για το 3-1! Ο Μαχρέζ έκανε εξαιρετική ενέργεια, σούταρε, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Γερμανός μέσος εύκολα την έστειλα στα δίχτυα!

Ο Μαχρέζ πέτυχε τελικά το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 55’, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 4-1! Με τη Σαουθάμπντον να μειώνει σε 4-2 ένα λεπτό μετά με τον Άνταμς.

Όμως λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (59’) ο Ντε Μπρόινε με ωραίο πλασέ έκανε το 5-2, δίνοντας διαστάσεις στη νίκη της Σίτι!

Η ομάδα του Μάντσεστερ έφτασε τους 68 βαθμούς, με τη Γιουνάιτεντ να είναι στους 54. Η Σαουθάμπντον έμεινε στους 33 και τη 13η θέση.

Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή