Serie A: Πέρασε απ’ τη Βερόνα η Μίλαν, χαμός στην «ουρά»! (Videos+Photos)

Serie A: Επικράτησε 2-0 στη δύσκολη έδρα της Βερόνα η Μίλαν, μεγάλη νίκη της Κροτόνε επί της Τορίνο, ματσάρα στη Φλωρεντία και ισοπαλία!

Η Μίλαν δεν είχε κατορθώσει να επικρατήσει της Ελλάς Βερόνα στο «Σαν Σίρο» στον πρώτο γύρο. Συν τοις άλλοις οι «ροσονέρι» προέρχονταν απ’ την γκέλα με την ισοπαλία στην έδρα τους κόντρα στην Ουντινέζε. Το παιχνίδι στη Βερόνα, λοιπόν, είχε τεράστιο ενδιαφέρον.

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι έκανε το χρέος της και πέρασε μια έδρα-παγίδα όπως αυτή των «Ελλήνων» με σκορ 2-0!

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ! Ο Κρούνιτς ήταν αυτός που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με απ’ ευθείας εκτέλεση, σε ένα γκολ που δίχως άλλο μπαίνει στα υποψήφια για γκολ της χρονιάς από εκτέλεση φάουλ!

Ο Νταλότ έκανε το 2-0 για τους Μιλανέζους στο 50’ κι αυτό το σκορ έμεινε μέχρι τέλους. Έτσι η Μίλαν έφτασε τους 56 βαθμούς μειώνοντας τη διαφορά της απ’ την Ίντερ στους 3 και αυξάνοντας αυτή απ’ την Γιουβέντους στους 4 (και η Ίντερ και η Γιουβέντους έχουν ένα ματς λιγότερο).

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ-ΠΑΡΜΑ 3-3

Ματς που δεν… προσφερόταν για καρδιακούς στο «Αρτέμιο Φράνκι»! Η Φιορεντίνα υποδέχτηκε την Πάρμα και το τελικό 3-3 ήρθε με τρόπο εκπληκτικό, με εναλλαγή συναισθημάτων και δύο γκολ μετά το 90’!

Ο Μαρτίνεθ στο 28’ έδωσε προβάδισμα στους «βιόλα». Η Πάρμα αντέδρασε γρήγορα και ισοφάρισε τέσσερα λεπτά μετά με πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Κούτσκα.

Ο Μιλένκοβιτς στο 42’ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Φιορεντίνα, με το 2-1 να οδηγεί τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Πάρμα αντέδρασε κι ανέτρεψε το αποτέλεσμα! Ο Κούρτιτς στο 72’ έκανε το 2-2, για να έρθει ο Μιχάιλα στο 90’ να κάνει το 2-3! Με τους φιλοξενούμενους να είναι… μια ανάσα από μια νίκη που είχαν τεράστια ανάγκη.

Όμως, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων η Φιορεντίνα ισοφάρισε! Με αυτογκόλ του Ιακοπίνι οι «βιόλα» έσωσαν το βαθμό σε ένα ματς γεμάτο σασπένς!

Η Φιορεντίνα έφτασε τους 26 βαθμούς με την ισοπαλία αυτή, ενώ η Πάρμα με 16 παρέμεινε στην προτελευταία θέση!

ΚΡΟΤΟΝΕ-ΤΟΡΙΝΟ 4-2

Σπουδαία νίκη για την ουραγό Κροτόνε κόντρα στην Τορίνο! Με το αποτέλεσμα αυτό μπήκε… φωτιά στην ουρά της βαθμολογίας, καθώς οι γηπεδούχοι ελπίζουν ενώ η «Γκρανάτα» παρέμεινε στο πρόβλημα!

Ο Σίμι με πέναλτι στο 27’ έκανε το 1-0, με τον Μαντραγκόρα να ισοφαρίζει στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρου.

Ξανά ο Σίμι έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 54’! Με την Κροτόνε να παίρνει διαφορά δύο τερμάτων στο 80’ με τον Ρέκα να κάνει το 3-1!

Ακολούθησαν δύο γκολάρες, μία για κάθε ομάδα!

Ο Σανάμπρια έβαλε ξανά στο παιχνίδι την Τορίνο στο 84’, αλλά ο Ουνάς στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 4-2! Ένα λεπτό πριν είχε αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη ο Ρινκόν της Τορίνο.

Πλέον η Κροτόνε που παραμένει τελευταία, έφτασε τους 15 βαθμούς. Μειώνοντας στον ένα τη διαφορά απ’ την Πάρμα και στους 5 απ’ την Τορίνο που έμεινε στους 20 και είναι τρίτη απ’ το τέλος!

Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!