Serie A: Το γύρισε κι ελπίζει η Γιουβέντους! (Videos+Photos)

Serie A: Αν και βρέθηκε να χάνει απ’ τη Λάτσιο η Γιουβέντους έκανε την ανατροπή και επικράτησε 3-1!

Κάθε αγώνας της Γιουβέντους μοιάζει με τελευταία της ευκαιρία για τον τίτλο. Όσο οι «μπιανκονέρι» νικούν, τόσο ελπίζουν. Το ίδιο έγινε και για την 26η αγωνιστική του Καμπιονάτο. Με τη διαφορά πως η αναμέτρηση κόντρα στη Λάτσιο ήταν λίγο δυσκολότερη, γιατί οι φιλοξενούμενοι έψαχναν νίκη που θα τους κρατούσε σε… τροχιά Champions League.

Παρότι οι Ρωμαίοι προηγήθηκαν, παρότι ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν στον πάγκο (πέρασε ως αλλαγή στο 69’), η Γιουβέντους έκανε την ανατροπή και επικράτησε 3-1. Πλησιάζοντας στον 1 βαθμό τη δεύτερη Μίλαν και στους 7 την πρωτοπόρο Ίντερ.

Το σκορ άνοιξε στο 14ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους. Η Γιουβέντους έκανε λάθος με τον Κορέα να κλέβει την μπάλα. Βγήκε στο ένας με έναν και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1!

Η ισοφάριση των Γιουβεντίνων ήρθε στο 39’. Με πανέμορφο γκολ του Ραμπιό! Ο Γάλλος μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, δέχτηκε την πάσα και με εκπληκτικό σουτ έκανε το 1-1!

Η ανατροπή ήρθε στο 57ο λεπτό. Οι «μπιανκονέρι» ήταν σε θέση άμυνας με τη Λάτσιο να μην μπορεί να απειλήσει. Ο Κιέζα έκλεψε την μπάλα και βγήκε στην αντεπίθεση, πασάροντας την κατάλληλη στιγμή στον Μοράτα με τον Ισπανό να μπαίνει στην περιοχή και να σκοράρει για το 2-1.

Τρία λεπτά μετά, ήρθε το 3-1 για τους γηπεδούχους. Ο Ράμσεϊ μπήκε στην περιοχή με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς να πέφτει άτσαλα πάνω του και τον διαιτητή να υποδεικνύει το πέναλτι. Ο Μοράτα απ’ την άσπρη βούλα νίκησε τον Ρέινα και έδωσε… αέρα δύο τερμάτων στη Γιουβέντους.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Γιουβέντους ανέβηκε στους 52 βαθμούς και είναι μόνη 3η. Η Λάτσιο απ’ την άλλη, έμεινε στους 43 και το Champions League μοιάζει πλέον με... άπιαστο όνειρο.

Άρης-Ολυμπιακός 1-1: Γκέλαρε στη Θεσσαλονίκη
ΔΕΑΒ: Μία αγωνιστική «κεκλεισμένων των θυρών» στην ΑΕΛ
Βόλεϊ Γυναικών: Ψυχωμένος Παναθηναϊκός έκανε το 2-2
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Οι ενδεκάδες του ντέρμπι της Super League - Βασικός ο Αραούχο, εκτός o Μπερνάρ