Κύπελλο Ισπανίας: Η Μπιλμπάο στον τελικό! (Video+Photos)

Κύπελλο Ισπανίας: Στην παράταση η Αθλέτικ Μπιλμπάο νίκησε στην έδρα της Λεβάντε 2-1 και «έκλεισε» ραντεβού με την Μπαρτσελόνα στον τελικό του Copa Del Rey!

Η αντεπίθεση των Βάσκων! Η Αθλέτικ Μπιλμπάο παρά το 1-1 του πρώτου αγώνα στην έδρα της, επικράτησε σε αγώνα 120 λεπτών της Λεβάντε και πήρε παλικαρίσια την πρόκριση για τον τελικό του Copa Del Rey, όπου ήδη περιμένει η Μπαρτσελόνα! Στην παράταση οι παίκτες του Γκαρσία επικράτησαν 2-1 και περιμένουν πως και πως τον τελικό πλέον!

Στο «Θιουδάδ Ντε Βαλέντια» η Λεβάντε ήταν αυτή που «έσπασε» την ισορροπία. Ο Ρόζερ στο 17’ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, που πήραν το προβάδισμα αν και ήταν αρκετά νωρίς για να κριθεί το οτιδήποτε.

Η Μπιλμπάο που ήθελε οπωσδήποτε εκτός έδρας γκολ, το βρήκε νωρίς. Από την άσπρη βούλα. Η Αθλέτικ κέρδισε πέναλτι και ο Ραούλ Γκαρσία δεν έκανε λάθος για το 1-1 στο ημίωρο της αναμέτρησης. Με το σκορ αυτό «ισοφαρίστηκε» αυτό του πρώτου αγώνα.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, η προσοχή και των δύο πλευρών ήταν μεγάλη κι έτσι στο 90λεπτο δεν άλλαξε κάτι. Το 1-1 οδήγησε το ζευγάρι στην παράταση για να προκύψει ο φιναλίστ του Copa Del Rey!

Εκεί λοιπόν, μίλησε ξανά η καρδιά των Βάσκων! Ο Άλεξ Μπερενγκέρ στο 112’ έκανε το 1-2 και ουσιαστικά «σφράγισε» την πρόκριση της Μπιλμπάο! «Κλείνοντας» θέση για τον τελικό όπου περιμένει η Μπαρτσελόνα.

Αυτό το ζευγάρι είχε προκύψει και στο Σούπερ Καπ της Ισπανίας, με τα «λιοντάρια» να κατακτούν το τρόπαιο! Πλέον θέλουν να κάνουν κάτι ανάλογο και στο Κύπελλο, με τη Μπαρτσελόνα φυσικά να περιμένει κι αυτή με άγριες διαθέσεις!

Αλλαγή ώρας: Πότε γυρίζουμε τα ρολόγια μια ώρα μπροστά
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Βίρτους - Παναθηναϊκός AKTOR και Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Λέστερ: Απολύθηκε ο προπονητής της γυναικείας ομάδας λόγω σχέσης με παίκτρια
NBA: Συγκλονιστικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά απελπιστικά μόνος - Σοκ για τους Σέλτικς