Άρης-Ολυμπιακός 1-1: Του… έκλεψε την πρόκριση μέσα από τα χέρια (photos+videos)

Άρης-Ολυμπιακός: Οι «κίτρινοι» βρέθηκαν «αγκαλιά» με την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, αλλά στο 87’ το τραγικό λάθος του Κουέστα και το κλέψιμο του Μπουχαλάκη, έστειλαν τους «ερυθρόλευκους» στην επόμενη φάση.

Απίστευτο φινάλε στο «Κλ. Βικελίδης». Ο Άρης είχε για περίπου ένα ημίχρονο την πρόκριση στα χέρια του, χάρις στο πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα από το 55ο λεπτό, ωστόσο, στο 87’ ο Ανδρέας Μπουχαλάκης εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Κουέστα, του έκλεψε τη μπάλα και διαμόρφωσε το τελικό 1-1 που έδωσε την πρόκριση στον Ολυμπιακό.

Μάλιστα, αυτή είναι η δεύτερη συνεχόμενη χρονιά που οι «κίτρινοι» χάνουν μία δική τους πρόκρισης στα ημιτελικά, όταν την περσινή σεζόν, είχαν προβάδισμα πρόκρισης επί της ΑΕΚ, αλλά η Ένωση κατάφερε αρχικά να σώσει την πατρίδα στο φινάλε του αγώνα και στην παράταση να πάρει την πρόκριση.

Έτσι, ο Ολυμπιακός έκλεισε θέση για τα ημιτελικά του δεύτερη τη τάξει θεσμού του ελληνικού ποδοσφαίρου και σε λίγες μέρες θα μάθει τον αντίπαλό του. Οι Πειραιώτες συμπλήρωσαν το καρέ, με τους ΠΑΟΚ, ΠΑΣ Γιάννινα και ΑΕΚ να έχουν πάρει νωρίτερα την πρόκριση σε βάρος των Λαμία, Παναθηναϊκού και Βόλου, αντίστοιχα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το ματς ξεκίνησε με καλό ρυθμό. Οι δύο ομάδες αναζήτησαν το γκολ που θα τους έφερνε πιο κοντά στην πρόκριση, αλλά στο 8’ το σουτ του Κάιπερς στην κίνηση πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Σάσα στο επόμενο λεπτό, σε μία εξαιρετική αντεπίθεση για τον Άρη.

Πέραν αυτών των δύο ευκαιριών, το πρώτο ημίχρονο ήταν σα να μην… έγινε. Μετά το πρώτο τέταρτο, οι «κίτρινοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν τους διαδρόμους προς την περιοχή του Κρίστινσον και κατ’ επέκταση να απειλήσουν τον πορτιέρο των Νταμπλούχων Ελλάδας.

Άλλο… ματς στο δεύτερο ημίχρονο

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο μέρος. Σ’ αυτό συνέβαλλε και το προβάδισμα που πήρε ο Άρης, λίγα λεπτά μετά την σέντρα. Συγκεκριμένα, στο 49ο λεπτό, ο διαιτητής Γκεστράνιους έδειξε το σημείο του πέναλτι, έπειτα από μαρκάρισμα του Ανδρούτσου στον Μπερτόλιο, με τον τελευταίο να βρίσκεται στο έδαφος.

Η φάση εξετάστηκε από τους διαιτητές στο VAR, οι οποίοι ζήτησαν και την άποψη του «άρχοντα» της αναμέτρησης, που τελικά επέμεινε στην απόφασή του και έδειξε την άσπρη βούλα. Έτσι, στο 55’ ο Μπρούνο Γκάμα σημάδεψε σωστά και παρά την σωστή… εκτίναξη του Κρίστινσον, άνοιξε το σκορ και έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στον Άρη.

Το γκολ των Θεσσαλονικέων έφερε την άμεση αντίδραση από τον Πέδρο Μαρτίνς. Ο Πορτογάλος άλλαξε την εικόνα της ομάδας του, με τους Φορτούνη, Εμβιλά και Μπρούμα να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο. Οι Πειραιώτες κέρδισαν πολλά μέτρα ή αν προτιμάτε οι γηπεδούχοι έδωσαν αρκετό χώρο και οι επιθέσεις γίνονταν κατά… κύματα.

Όμως, ο Ολυμπιακός έδειξε πως δεν μπορούσε να βρει ορθολογικά την πορεία προς την αντίπαλη περιοχή, ούτε όταν ο Πέδρο Μαρτίνς αποφάσισε να τα… παίξει όλα για όλα, αλλάζοντας το σύστημα με τρεις αμυντικούς και ρίχνοντας όλα τα… όπλα του στο γήπεδο. Από την άλλη, ο Άκης Μάντζιος θέλησε να γεμίσει την άμυνά του, με τον Μπεναλουάν να προστίθεται στους Ρόουζ και Δεληζήση.

Οι «κίτρινοι» έδειχναν να βρίσκονται μία… ανάσα από μία ιστορική πρόκριση, αλλά κάπου εκεί… χτύπησε ο Ανδρέας Μπουχαλάκης. Συγκεκριμένα, στο 87’ ο Έλληνας μέσος «κρύφτηκε» στο δοκάρι του Άρη. Ο Κουέστα δεν τον πήρε… χαμπάρι, άφησε τη μπάλα στο έδαφος για να δώσει συνέχεια, ο αρχηγός του Ολυμπιακού του έκλεψε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα, γράφοντας το 1-1 που έδωσε την πρόκριση στους Πειραιώτες.