Serie A: Αταλάντα για Champions League!

Serie A: Τεσσάρα της Αταλάντα στη Νάπολι (4-2) και προσπέρασμα για την ομάδα του Μπέργκαμο!

Το δεύτερο σπουδαίο ματς της αγωνιστικής στο Καμπιονάτο, αποδείχθηκε όπως το πρώτο (Μίλαν-Ίντερ). Η μία ομάδα ήταν καλύτερη και επικράτησε σχετικά εύκολα! Η Αταλάντα στη «μάχη» για Champions League, επιβλήθηκε στο Μπέργκαμο της Νάπολι με 4-2!

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς είχαν τον έλεγχο. Εντυπωσιακό δεύτερο μέρος στο ματς, όπου και μπήκαν και τα έξι γκολ! Η Νάπολι απ’ την άλλη, μετά την ήττα στο Europa League απ’ τη Γρανάδα, συνεχίζει να δείχνει αγωνιστικά προβλήματα…

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, αλλά ήρθε το δεύτερο 45λεπτο για να αποζημιώσει τους πάντες! Ο Ντουβάν Ζαπάτα στο 52’ έβαλε μπροστά την Αταλάντα για το 1-0.

Ο Ζιελίνσκι ήταν αυτός που επανέφερε την ισορροπία στο 58’, κάνοντας το 1-1. Το τέρμα του Πολωνού της Νάπολι έδωσε ελπίδες στους «παρτενοπέι», που όμως χάθηκαν γρήγορα…

Στο 64’ ο Γκόσενς έκανε το 2-1 για την ομάδα του Μπέργκαμο. Για να έρθει ο Μουριέλ στο 71’ να διαμορφώσει το 3-1, δίνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Ένα αυτογκόλ του Γκόσενς (σκόραρε και για τις δύο ομάδες) έκανε το 3-2 για τη Νάπολι στο 76’, αλλά ο Ρομέρο «καθάρισε» την υπόθεση νίκη τρία λεπτά αργότερα κάνοντας το 4-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα!

Με τη νίκη της αυτή, η Αταλάντα άφησε τρεις βαθμούς πίσω τη Νάπολι (οι «παρτενοπέι» έχουν ματς λιγότερο) και την… πέταξε εκτός θέσεων Champions League. Η ομάδα του Μπέργκαμο ανέβηκε 4η με 43 βαθμούς, ενώ η Νάπολι έμεινε 7η με 40.

Κύπελλο βόλεϊ ανδρών: Απαγόρευση μετακίνησης φιλάθλων για το Final 4
ΑΕΚ: Αποκάλυψε το σλόγκαν των 100 ετών
Stoiximan Super League: Τα ντέρμπι «παίζουν» στην COSMOTE TV