Serie A: Ανέβηκε τρίτη η Ρόμα! (Photos)

Serie A: Εύκολη επικράτηση της Ρόμα επί της Ουντινέζε (3-0) και προσπέρασμα των «τζιαλορόσι» στη Γιουβέντους!

Η Ρόμα είχε την ευκαιρία της να ανέβει θέσεις στη βαθμολογία σε αυτή την 22η αγωνιστική του Καμπιονάτο. Οι «τζιαλορόσι» ήθελαν να εκμεταλλευτούν την ήττα της Γιουβέντους στη Νάπολι και να προσπεράσουν τη «γηραιά κυρία». Το πέτυχαν με εύκολο τρόπο, καθώς δεν ίδρωσαν κι ιδιαίτερα για να επικρατήσουν της Ουντινέζε 3-0!

Οι «τζιαλορόσι» μέσα σε λιγότερο από μισή ώρα είχαν πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα κόντρα στο σύλλογο απ’ το Ούντινε και τελικά δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος της αναμέτρησης επικρατώντας εύκολα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Βερετού. Ο Γάλλος χαφ πέτυχε τα δύο από τα τρία γκολ των Ρωμαίων, χαρίζοντας τη νίκη ουσιαστικά. Το 1-0 ήρθε μόλις στο 5ο λεπτό, διώχνοντας το άγχος που μπορεί να είχαν οι γηπεδούχοι.

Η Ρόμα κέρδισε πέναλτι στο 25’, με τον Βερετού να αναλαμβάνει την εκτέλεσή του. Ο Γάλλος δεν έκανε λάθος απ’ την άσπρη βούλα, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του και τα προσωπικά του.

Λίγο αργότερα (29’) ο Πελεγκρίνι σκόραρε για τρίτη φορά, όμως το τέρμα ακυρώθηκε μέσω VAR κι έτσι παρέμεινε το 2-0.

Από εκεί και πέρα, οι Ρωμαίοι είχαν ένα… ήσυχο απόγευμα. Μέσα σε λιγότερο από 30’ λεπτά «καθάρισαν» τη νίκη και απλά περίμεναν το τελευταίο σφύριγμα, διαχειριζόμενοι το προβάδισμά τους κόντρα στην Ουντινέζε. Κατάφεραν, μάλιστα, να ανεβάζουν το δείκτη του σκορ στο 3-0, με τον Πέδρο στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το τελικό 3-0 πάει τη Ρόμα στους 43 βαθμούς και την ανεβάζει στην 3η θέση, έχοντας 1 βαθμό παραπάνω απ’ τη Γιουβέντους (η ομάδα του Τορίνο έχει ένα ματς λιγότερο). Η Ουντινέζε απ’ την άλλη, έμεινε στη 13η θέση με 24 βαθμούς.