La Liga: Εύκολα η Θέλτα! (Video+Photos)

La Liga: Άνετη επικράτηση της Θέλτα με 3-1 επί της προτελευταίας Έλτσε!

Με νίκη της Θέλτα άνοιξε η αυλαία της 23ης αγωνιστικής στην Πριμέρα Ντιβιζιόν. Η ομάδα του Βίγκο που είχε αρχίσει άσχημα το Πρωτάθλημα αλλά συνεχίζει με σταθερά καλή παρουσία, επιβλήθηκε εύκολα με 3-1 επί της Έλτσε.

Το κλαμπ της Γαλικίας ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση νίκη απ’ το πρώτο μέρος. Και μάλιστα με γκολ στο τέλος του 45λεπτου!

Ο Σάντι Μίνα στο 45’ έδωσε προβάδισμα στη Θέλτα! Δίνοντας την ψυχολογία στην ομάδα του, που σκόραρε σε καθοριστικό σημείο του ματς. Όμως πριν προλάβει να συνέλθει η Έλτσε που προφανώς περίμενε το σφύριγμα για την ανάπαυλα, ήρθε το 2-0!

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, η ομάδα του Βίγκο «χτύπησε» και πάλι! Ο Μπράις Μέντεζ αυτή τη φορά έκανε το 2-0 στέλνοντας το ματς στο ημίχρονο με ξεκάθαρο προβάδισμα των γηπεδούχων.

Η Έλτσε προσπάθησε να επανέλθει στο ματς και κατάφερε να μειώσει το σκορ. Ο Ριγκόνι στο 50’ ήταν αυτός που έκανε το 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Η Θέλτα, όμως, «καθάρισε» μια και καλή την υπόθεση νίκη στο 68’, όταν ο Σάντι Μίνα πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και τρίτο της ομάδας του για το 3-1. Που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα της Γαλικίας έφτασε τους 29 βαθμούς και είναι στην 9η θέση. Η Έλτσε απ’ την άλλη παρέμεινε στην προτελευταία θέση με 18 βαθμούς!

Premier League: Με «τριάρα» συνεχίζει πρώτη η Άρσεναλ, νίκη «ανάσα» για τη Νότιγχαμ
Γιάννης Αντετοκούνμπο: «Ακόμα δεν μπορώ να τρέξω! Θα μου πάρει καιρό στο επίπεδο που θέλω»
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Τα δεδομένα για Μαρτίνες και Τίλεμανς ενόψει της ρεβάνς
Η τραγωδία της Superga που διέλυσε τη μεγάλη Τορίνο (videos+photos)