Ολυμπιακός-Άρης 2-1: Η «ερυθρόλευκη» νίκη στη πρώτη «μάχη» (photos+video)

Ολυμπιακός-Άρης: Προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πήραν οι «ερυθρόλευκοι» με τη νίκη τους 2-1 επί των «κίτρινων» στο Φάληρο.

Το «συγκρότημα» του Πέδρο Μαρτίνς έκανε το πρώτο… βήμα, χάρις στα δύο τέρματα του Αχμέντ Χασάν, ενώ η ομάδα του Άκη Μάντζιου είχε ισοφαρίσει προσωρινά με το αυτογκόλ του Μπα.

Όλη η δράση στο «Γ. Καραϊσκάκης» περιορίστηκε στο πρώτο ημίχρονο και για την ακρίβεια στο πρώτο τέταρτο του αγώνα. Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Χασάν άνοιξε το σκορ, ενώ στο 3’ ο Άρης έφτασε στην ισοφάρισε με το αυτογκόλ του Μπα, έπειτα από γύρισμα του Μάνου.

Ωστόσο, η ομάδα του Πειραιά πήρε και πάλι προβάδισμα, στο 14’ με τον Αιγύπτιο φορ να βρίσκει για δεύτερη φορά τον δρόμο προς την εστία του Κουέστα. Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοικτούς… λογαριασμούς, με τον Ολυμπιακό να έχει τον πρώτο… λόγο.