Λύτρωση με ΜακΤόμινεϊ στην παράταση - Στους «8» η Γιουνάιτεντ (video)

«Χρυσή» αποδείχθηκε η πρώτη αλλαγή του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ στον δεύτερο χρονικά αγώνα των «16» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Ο Σκωτσέζος μέσος Σκοτ ΜακΤόμινεϊ πέρασε στον αγώνα στο 73ο λεπτό αντί του Νεμάνια Μάτιτς και στο 8ο λεπτό της παράτασης έστειλε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στους προημιτελικούς με το 1-0 επί της Γουέστ Χαμ στο «Όλντ Τράφορντ».

Τα «σφυριά» έβαλαν δύσκολα στους «κόκκινους διάβολους», ωστόσο, έστω και δύσκολα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν στο έξτρα ημίωρο και να γίνουν η δεύτερη ομάδα μετά την Μπόρνμουθ που πήρε το «εισιτήριο» για την οκτάδα του FA Cup.

Με το... καλημέρα έκπληξη στον 5ο γύρο της διοργάνωσης, καθώς η Μπόρνμουθ, ομάδα της Championship, νίκησε με 2-0 την Μπέρνλι μέσα στο «Ταρφ Μουρ» και πήρε το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς της διοργάνωσης.

Το σκορ άνοιξε στο 21ο λεπτό ο 22χρονος επιθετικός της Μπόρνμουθ, Σαν Σάριτζ και δύο λεπτά πριν από το 90΄ ο Στάνισλας με πέναλτι «σφράγισε» την πρόκριση των φιλοξενούμενων.