Premier League: Ξέσπασμα με εννέα γκολ η Γιουνάιτεντ!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σκόρπισε με 9-0 τη Σαουθάμπτον.

Μία από τις πιο ευρείες νίκες στην Ιστορία της πέτυχε το βράδυ της Τρίτης η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία διέλυσε με το άκρως εντυπωσιακό 9-0 τη Σαουθάμπτον στο «Όλντ Τράφορντ»!

Η αποβολή του Γιάνκεβιτς στο 2ο λεπτό απλοποίησε τα πράγματα για τους «μπέμπηδες» (οι φιλοξενούμενοι τελείβωσαν το ματς με 9 παίκτες μετά την αποβολή και του Μπέντναρεκ στο 86΄), που προέρχονταν από 2 ματς χωρίς νίκη (εντός έδρας ήττα από την Σέφιλντ και ισοπαλία στο Λονδίνο με Άρσεναλ) και ήθελαν να επιστρέψουν πάση θυσία στα «τρίποντα» για να μην χάσουν την επαφή τους με τη Σίτι.

Ωστόσο, λίγοι θα περίμεναν ότι θα έφταναν σε μία τόσο ευρεία επικράτηση... Οι «Άγιοι» έμειναν με παίκτη λιγότερο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης κι έκτοτε «κατέρρευσαν. Οι «μπέμπηδες» εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την αποβολή του Ελβετού και έκαναν «πάρτι» στην άμυνα των αντιπάλων τους.

Μέσα σε διάστημα 23 λεπτών προηγήθηκαν με 4-0, φροντίζοντας να δώσουν διαδικαστικό χαρακτήρα στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ δεν «κατέβασε ταχύτητα» στην επανάληψη, διάστημα στο οποίο πέτυχε άλλα πέντε και με τους τρεις βαθμούς που πήρε «έπιασε» τη «συμπολίτισσα» Σίτι στην κορυφή, αλλά οι «πολίτες» έχουν δύο ματς λιγότερα!

Η Κρίσταλ Πάλας «προσγείωσε ανώμαλα» την Νιουκάστλ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» με 2-1. Οι γηπεδούχοι προέρχονταν από το μεγάλο «διπλό» στο «Γκούντισον Παρκ» επί της Έβερτον, προηγήθηκαν στο σκορ, αλλά οι Λονδρέζοι πριν κλείσει το πρώτο μέρος είχαν φέρει τα πάνω κάτω.