Serie A: Η Λάτσιο… άλωσε το Μπέργκαμο!

Serie A: Σπουδαία νίκη της Λάτσιο στην έδρα της Αταλάντα (3-1)-Σημαντικό τρίποντο για Τζένοα, ισοπαλία για Κάλιαρι και Σασουόλο!

Πριν λίγες μέρες η Λάτσιο είχε ηττηθεί στην έδρα της Αταλάντα παρότι ήταν καλύτερη και αποκλείστηκε απ’ τη συνέχεια του Κόπα Ιτάλια. Η… εκδίκηση, όμως, δεν άργησε να έρθει! Για την 20η αγωνιστική του Καμπιονάτι, οι «λατσιάλι» πήγαν στο Μπέργκαμο με την Αταλάντα να προέρχεται απ’ το θριαμβευτικό 3-0 μέσα στο Μιλάνο επί της πρωτοπόρου Μίλαν!

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι, όμως, είχε… άγριες διαθέσεις. Έτσι επικράτησε εύκολα των φορμαρισμένων κατά τα άλλα Μπεργκαμάσκι με 3-1 μέσα στην έδρα τους!

Μόλις στο 3’ ο Μάρουσιτς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Ρώμης. Με το 0-1 να «σφραγίζει» τις προσπάθειες των δύο ομάδων για το πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος άρχισε όπως το πρώτο. Στο 50’ ο Κορέα ήταν αυτός που σκόραρε για τους φιλοξενούμενους, με τον Αργεντινό να κάνει το 2-0 για την ομάδα του!

Ο Πάσαλιτς πήγε να ξαναβάλει την Αταλάντα στο παιχνίδι στο 79’, όμως τρία λεπτά αργότερα ο Μουρίκι έκανε το 1-3 και «σφράγισε» τη μεγάλη νίκη της Λάτσιο.

Η ομάδα της «αιώνιας πόλης» έφτασε με το αποτέλεσμα αυτό τους 37 βαθμούς και ανέβηκε στην 5η θέση, ξεπερνώντας κατά ένα βαθμό την Αταλάντα που την έριξε στην 6η!

ΚΡΟΤΟΝΕ-ΤΖΕΝΟΑ 0-3

Στη… μάχη της ουράς, η τελευταία Κροτόνε υποδέχτηκε την Τζένοα που σιγά-σιγά απομακρύνεται απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού. Σε αυτό τη βοήθησε σημαντικά το θριαμβευτικό πέρασμα απ’ την έδρα της ουραγού με 3-0!

Ο Ματία Ντέστρο στο 24’ και ο Τσιμπόρα στο 29’, έστειλαν το ματς στην ανάπαυλα με ξεκάθαρο προβάδισμα 2-0 υπέρ της Τζένοα. Ο Ντέστρο πέτυχε και δεύτερο προσωπικό τέρμα στο 50’, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 υπέρ των Γενοβέζων!

Πλέον η Τζένοα είναι 14η με 21 βαθμούς και απέχει 6 απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού! Η Κροτόνε παρέμεινε τελευταία με 12 βαθμούς.

ΚΑΛΙΑΡΙ-ΣΑΣΟΥΟΛΟ 1-1

Ισοπαλία που δεν ικανοποιεί κανέναν στη Σαρδηνία. Ειδικά την Κάλιαρι που ισοφαρίστηκε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων απ’ τη Σασουόλο και στερήθηκε 2 βαθμούς πολύτιμους στην προσπάθειά της για παραμονή.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 75’ με τον Ζοάο Πέδρο, όμως ο Μπογκά στο 90+4’ διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Για τους γηπεδούχους ο Λυκογιάννης ήταν στην ενδεκάδα, ενώ ο Κυριακόπουλος δεν αγωνίστηκε (ήταν στον πάγκο) για τη Σασουόλο.

Οι φιλοξενούμενοι με το βαθμό αυτό έφτασαν τους 31 στην 8η θέση, ενώ η Κάλιαρι παρέμεινε 3η απ’ το τέλος με 15.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι