Κύπελλο Γερμανίας: Ένας Έλληνας στο Κίελο απέκλεισε τη Μπάγερν στα πέναλτι! (video+photos)

Κύπελλο Γερμανίας: Η Μπάγερν αποκλείστηκε στα πέναλτι από το Κίελο. Το ματς έληξε 2-2, με τους Βαυαρούς να ισοφαρίζονται στο 95! Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Έλληνας τερματοφύλακας Γιάννης Γκέλιος!

Η Μπάγερν εκτός κυπέλλου Γερμανίας!

Οι Βαυαροί που σήκωσαν ό,τι κούπα υπήρχε το 2020, ξεκίνησαν το 2021 με αποκλεισμό στο κύπελλο από το Κίελο. Η ομάδα του Χολστάιν είχε πρωταγωνιστή, μάλιστα, έναν Έλληνα, τον 28χρονο τερματοφύλακα Γιάννη Γκέλιο!

Το Κίελο, ομάδα δεύτερης κατηγορίας, πήρε την ιστορική πρόκριση με 6-5 στα πέναλτι κι ενώ στην κανονική του διάρκεια το ματς έληξε 2-2, ενώ στην ημίωρη παράταση η Μπάγερν που είχε αρκετούς βασικούς, δεν βρήκε τρίτο γκολ.

Στο 14’ ο Γκνάμπρι άνοιξε το σκορ, αλλά στο 37’ ισοφάρισε ο Μπαρτέλς. Στο 47’ ο Σανέ έκανε το 1-2, όμως, στο 95’ Βαλ ισοφάρισε και οδήγησε το ματς στην παράταση. Εκεί δεν άλλαξε το σκορ και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, όπου το Κίελο δεν άφησε τη σπουδαία ευκαιρία να χαθεί, επικράτησε με 6-5 και είναι στην επόμενη φάση!

Με πρωταγωνιστή τον Γκέλιο, ο οποίος έχει γίνει πλέον ήρωας και συζητείται σε όλη τη Γερμανία. Ο Γκέλιος παίζει στο Κίελο από το 2019, ενώ από το 2012 μέχρι να πάρει μεταγραφή, ήταν στην δεύτερη ομάδα της Άουγκσμπουργκ.

Στα πέναλτι οι γηπεδούχοι ευστόχησαν και στις έξι εκτελέσεις απέναντι στον Νόιερ με τους Βαλ, Αρσλάν, Σέρα, Γιά-Σουνγκ, Χάουπτμαν, Μπάρτελς. Η Μπάγερν ήταν εύστοχη μέχρι και το πέμπτο πέναλτι με τους Λεβαντόφσκι, Κίμιχ, Μίλερ, Αλάμπα, Ντούγκλας Κόστα, αλλά ο Γκέλιος απέκρουσε το έκτο πέναλτι του Ρόκα!!!

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!