La Liga: Εύκολα η Μπαρτσελόνα στην έδρα της Γρανάδα!  (Video+Photos)

La Liga: Εύκολα η Μπαρτσελόνα στην έδρα της Γρανάδα! (Video+Photos)

La Liga: Απ’ το πρώτο ημίχρονο «καθάρισε» τη νίκη η Μπαρτσελόνα που επικράτησε 4-0 στο «σπίτι» της Γρανάδα!

Σε θεωρητικό επίπεδο η 18η αγωνιστική του Ισπανικού Πρωταθλήματος, έκρυβε επικίνδυνη έξοδο για την Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» πήγαν στη Γρανάδα κόντρα στη σκληροτράχηλη τοπική ομάδα, αλλά τελικά αποδείχθηκε… χαμηλό το εμπόδιο για την ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν!

Απ’ το πρώτο μέρος οι Καταλανοί «καθάρισαν» τη νίκη και ουσιαστικά διαχειρίστηκαν το υπέρ τους αποτέλεσμα στο δεύτερο μέρος. Ο Αντουάν Γκριεζμάν ήταν αυτός που… άνοιξε το δρόμο, κάνοντας το 0-1 στο 12’.

Εν συνεχεία, πήρε τη… σκυτάλη ο Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντινός έκανε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους στο 35’ μετά από ασίστ του Γκριεζμάν. Μετατρέποντας το ματς σε… βουνό για τη Γρανάδα.

Στο 42’ ο αρχηγός της Μπαρτσελόνα με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα χαμηλά στη γωνιά της εστίας της Γρανάδα για το 0-3. Με πανέξυπνο τρόπο, καθώς στο τείχος των γηπεδούχων υπήρχε παίκτης που είχε ξαπλώσει για την πιθανότητα χαμηλής εκτέλεσης, αλλά ο Μέσι επέλεξε τη γωνία που βρισκόταν ο τερματοφύλακας της Γρανάδα που… δεν κατάλαβε από πού του ήρθε!

Ο Αντουάν Γκριεζμάν έκανε το 4-0 μετά από ασίστ του Ντεμπελέ, στο 63ο λεπτό. Λίγο αργότερα (78’) ο Βαγέχο αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη. Σε ένα ματς που είχε κριθεί απ’ το πρώτο μέρος και είχε ανεξήγητα πολλά νεύρα και κάρτες.

Με τη νίκη της αυτή, η Μπαρτσελόνα ανέβηκε στην 3η θέση ξανά έχοντας 34 βαθμούς. Η Γρανάδα έμεινε στην 7η θέση με 24 και ένα ματς λιγότερο.

Λιγότερους διεθνείς αγώνες θέλει η Premier League
Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη