Serie A: Νίκησε η Γιουβέντους και τώρα… όλα για όλα στο Μιλάνο! (Video)

Serie A: «Καθάρισε» εύκολα την Ουντινέζε η Γιουβέντους (4-1) και την Τετάρτη παίζει με την πρωτοπόρο Μίλαν… τα ρέστα της για να μείνει στη διεκδίκηση του τίτλο-Δύο γκολ ο Κριστιάνο Ρονάλντο!

Κάθε ματς είναι… τελικός για την Γιουβέντους, λόγω της πορείας της στο πρώτο μισό της σεζόν. Η «γηραιά κυρία» έδειξε να αφήνει πίσω της τα κακώς κείμενα του αγώνα με τη Φιορεντίνα και επικράτησε εύκολα της Ουντινέζε (4-1) στο… ποδαρικό της για το 2021.

Η ομάδα του Αντρέα Πίρλο άρχισε βλέποντας τον Ντε Πάουλ να σκοράρει για την Ουντινέζε (11’), αλλά το τέρμα ακυρώθηκε μετά από εξέταση και του VAR. 20 λεπτά μετά, ήρθε η ώρα του Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ πέτυχε το πρώτο τέρμα της «γηραιάς κυρίας» για το 2021.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Κιέζα ήταν αυτός που διπλασίασε τα τέρματα των «μπιανκονέρι» (50’), δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη. Μάλιστα δύο λεπτά μετά, ο Ράμσεϊ σημείωσε τρίτο γκολ για τη Γιουβέντους, αλλά δε μέτρησε επίσης μετά από εξέταση της φάσεης.

Τελικά το 3-0 για τους γηπεδούχους ήρθε στο 70ο λεπτό, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Ο Ζέγκελααρ μείωσε για την Ουντινέζε στο 90’, για να έρθει ο Πάουλο Ντιμπάλα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώσει το τελικό 4-1!

Το 4-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με το οποίο η Γιουβέντους έφτασε τους 27 βαθμούς, όντας στην 5η θέση και 10 πόντους πίσω απ’ την πρωτοπόρο Μίλαν. Με τους «μπιανκονέρι» να έχουν ένα ματς λιγότερο.

Την ερχόμενη αγωνιστική που θα διεξαχθεί την Τετάρτη, η Γιουβέντους παίζει ουσιαστικά τα… ρέστα της, αν θέλει να μείνει ζωντανή στη διεκδίκηση του τίτλου. Οι «μπιανκονέρι» πηγαίνουν στο κοντινό Μιλάνο για να αντιμετωπίσουν τη Μίλαν στο «Σαν Σίρο». Ματς που επιβάλλεται να πάρουν για να έχουν ελπίδες να φτάσουν στο 10ο συνεχόμενο Πρωτάθλημα!