La Liga: Η Βαγιαδολίδ… σόκαρε τη Σεβίλλη στο τέλος! (Video & Photos)

La Liga: Με γκολ τρία λεπτά πριν τα 90’ η Βαγιαδολίδα έφυγε με βαθμό απ’ το «Σάντσεθ Πιθχουάν» (1-1)!

Κι εκεί που η Σεβίλλη ήταν έτοιμη έστω και δύσκολα να χαρεί τη νίκη της για την 14η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν, ήρθε η Βαγιαδολίδ να αλλάξει τα δεδομένα! Οι φιλοξενούμενοι παρότι δεν ήταν καλύτεροι, πήραν πολύτιμο 1-1 γι’ αυτούς, με την ομάδα της Ανδαλουσίας να «γκελάρει»!

Η κάτοχος του Europa League ήταν πιο πιεστική στο ματς, είχε τις περισσότερες ευκαιρίες φυσικά, αλλά δυσκολεύτηκε στο γκολ απέναντι στην καλά διαβασμένη Ρεάλ Βαγιαδολίδ.

Ένα πέναλτι ήταν αυτό που… άνοιξε το δρόμο της Σεβίλλης. Στο 31’ οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με το τέρμα του Οκάμπος απ’ την άσπρη βούλα.

Τα λεπτά περνούσαν, το 1-0 δεν άλλαζε και η Σεβίλλη έδειχνε να συμβιβάζεται με την ιδέα της… επαγγελματικής νίκης. Σε εκείνο ακριβώς το σημείο ήταν που το «πλήρωσε»!

Στο 87’ η φιλοξενούμενη ομάδα «σόκαρε» τους Ανδαλουσιάνους! Ο Ραούλ Καρνέρο έφερε το ματς στα ίσα και πλέον υπήρχε ελάχιστος χρόνος για τη Σεβίλλη προκειμένου να κυνηγήσει ένα ακόμη τέρμα.

Έτσι, το τελικό 1-1 πανηγυρίστηκε για τη Βαγιαδολίδ καθώς με αυτό ανέβηκε ένα βαθμό πάνω απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η Σεβίλλη έφτασε τους 20 και δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την γκέλα της Μπαρτσελόνα και να την ξεπεράσει στη βαθμολογία!