Serie A: Γλίτωσε την ήττα στις καθυστερήσεις η Μίλαν! (Videos)

Serie A: Βρέθηκε να χάνει 2-0 η Μίλαν στην έδρα της από την Πάρτα, ισοφάρισε στο 90+1’ και μετριάστηκε η… πίκρα για το «στραβοπάτημα»!

Μια… ανάσα απ’ την πρώτη της ήττα στο Πρωτάθλημα, βρέθηκε η Μίλαν! Οι πρωτοπόροι του Ιταλικού Πρωταθλήματος, σε αυτή την 11η αγωνιστική περίμεναν πως θα έχουν εύκολο έργο απέναντι στην Πάρμα. Όμως μόνο έτσι δεν αποδείχτηκαν τα πράγματα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 στις αρχές του δεύτερου μέρους. Ο Τεό Ερναντέζ με δύο προσωπικά του τέρματα… έσωσε το αήττητο της Μίλαν στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά και πάλι ήταν «στραβοπάτημα» για τους πρωτοπόρους αυτοί οι δύο χαμένοι βαθμοί στο «Σαν Σίρο».

Η Πάρμα ξάφνιασε τους Μιλανέζους στο 13’ με τον Ερνάνι Ζούνιορ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ και έβαλαν νωρίς-νωρίς δύσκολα στους «ροσονέρι».

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Καστιγέχο στο 24’, όμως το τέρμα ακυρώθηκε μετά από εξέταση της φάσης. Έτσι το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος η Πάρμα ξάφνιασε εκ νέου κι έβαλε στα… σχοινιά την Μίλαν! Ο Κούρτιτς στο 56’ έκανε το 0-2, σοκάροντας τους γηπεδούχους που πλέον είχαν μπροστά τους ένα… βουνό να ανέβουν.

Ο Ερναντέζ μόλις δύο λεπτά αργότερα μείωσε το σκορ, δίνοντας ψυχολογία στην Μίλαν για να συνεχίσει να προσπαθεί να αποφύγει την πρώτη της ήττα στο Πρωτάθλημα.

Τελικά στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μίλαν κατόρθωσε να βρει το γκολ που τόσο πολύ ήθελε για να γλιτώσει την πρώτη της ήττα στο Πρωτάθλημα! Ο Ερναντέζ και πάλι ήρθε να… λυτρώσει τους «ροσονέρι» με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα!

Το 2-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο σαφώς και δεν θεωρείται θετικό για τη Μίλαν, όμως όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση έφερε… βαθιά ανάσα για τους πρωτοπόρους που διατήρησαν το αήττητό τους.

Η Μίλαν πλέον έφτασε τους 27 βαθμούς, βλέποντας τη διαφορά να μειώνεται από τους διώκτες της. Με την Ίντερ να είναι πλέον στους 3 πίσω και Νάπολι-Γιουβέντους στους 4! Το Ιταλικό Πρωτάθλημα… παίρνει φωτιά!

Η Πάρμα με το βαθμό που πήρε ανέβηκε στους 11.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Γκάμπια (5’ Καλούλου), Ρομανιόλι, Ερναντέζ, Κεσί, Μπενάσερ (75’ Τονάλι), Καστιγέχο (46’ Λεάο), Τσαλχάνογλου, Ντίαζ (46’ Χάουγκε), Ρέμπιτς

ΠΑΡΜΑ: Σέπε, Ιακοπόνι, Οσόριο, Άλβες, Γκαλιόλο, Ερνάνι (87’ Μπούσι), Μπρούγκμαν, Κούρτιτς (74’ Σομ), Καράμο (67’ Σιπριέν), Κορνέλιους (67’ Ινκγλέζε), Ζερβινιό

* Η Νάπολι έχει -1 βαθμό.

Επίθεση με καυστικό οξύ: Στην εντατική 26χρονος διεθνής ποδοσφαιριστής (vid)
Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του καθοριστικού Game 5
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR-Μακάμπι και Παρί Σεν Ζερμέν-Ντόρτμουντ
NBA: Νέο break οι αγριεμένοι Τίμπεργουλβς στο Ντένβερ, στα «σχοινιά» οι Πρωταθλητές!