La Liga: Ισόπαλη αλλά πρώτη η Σοσιεδάδ! (Photos & Video)

La Liga: Δύο πέναλτι έκρινα το Ρεάλ Σοσιεδάδ-Βιγιαρεάλ με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1.

Θέλοντας να… ξεκολλήσει από την Ατλέτικο Μαδρίτης που πήρε σημαντική νίκη στην έδρα της Βαλένθια, η Ρεάλ Σοσιεδάδ «στραβοπάτησε» στην έδρα της απέναντι στη Βιγιαρεάλ! Οι Βάσκοι ήρθαν ισόπαλοι 1-1 και είναι μόνοι πρώτοι, αλλά όχι με τη διαφορά που θα ήθελαν.

Δύο πέναλτι ήταν αυτά που έκριναν την αναμέτρηση, σε ένα παιχνίδι αρκετά σκληρό και νευρικό. Το «κίτρινο» υποβρύχιο μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Μορένο μόλις στο 6ο λεπτό, από την άσπρη βούλα.

Η Σοσιεδάδ «απάντησε» σχετικά νωρίς, ισοφαρίζοντας πριν βγει το ημίχρονο. Στο 33’ κέρδισε πέναλτι και ο Ογιαρθάμπαλ το μετέτρεψε σε γκολ για το 1-1 που «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν και δεύτερο γκολ, όμως δεν τα κατάφεραν κόντρα στην διαβασμένη και σωστά στημένη Βιγιαρεάλ. Το τελικό 1-1 φέρνει τη Σοσιεδάδ μόνη πρώτη με 1 βαθμό διαφορά απ’ την Ατλέτικο Μαδρίτης που έχει δύο ματς λιγότερα!