Serie A: Η Ουντινέζε… σκόρπισε τη Λάτσιο! (Photos & Videos)

Serie A: Θρίαμβος της Ουντινέζε μέσα στη Ρώμη επικρατώντας 3-1 της Λάτσιο!

Αυτό που θεωρητικά αναμενόταν ως… ευχάριστο μεσημέρι για τη Λάτσιο, αποδείχθηκε εφιάλτης. Η εξαιρετική Ουντινέζε, άριστα διαβασμένη και σε πολύ καλή μέρα, έκανε εύκολο πέρασμα απ’ τη Ρώμη απέναντι στους «λατσιάλι». Ο σύλλογος του Ούντινε επικράτησε 3-1 παίρνοντας σπουδαίο διπλό.

Ουσιαστικά το ματς «καθάρισε» απ’ το πρώτο μέρος. Στο 18’ ο Αρσλάν ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την Ουντινέζε, αναγκάζοντας τη Λάτσιο να τρέχει. Οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν το ρυθμό σε ένα ματς που είχε νεύρα και σκληράδα κι αυτό τους βόλεψε.

Μάλιστα, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ήρθε η ψυχρολουσία για τη Λάτσιο. Ο Πουσέτο ήταν αυτός που έκανε το 0-2 στέλνοντας τις ομάδες στα αποδυτήρια με «καθαρό» σκορ για την Ουντινέζε.

Το δεύτερο μέρος ήταν πιο εύκολο να το διαχειριστεί η Ουντινέζε, έχοντας το υπέρ της αποτέλεσμα. Όλα έγιναν ακόμη πιο εύκολα όταν ο Φορεστιέρι στο 71’ έκανε το 0-3!

Η Λάτσιο μείωσε με πέναλτι του Τσίρο Ιμόμπιλε τέσσερα λεπτά αργότερα, αλλά αυτό δεν της αρκούσε φυσικά. Οι γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη για να εκμεταλλευτούν κυρίως την απώλεια της Αταλάντα που ηττήθηκε χθες απ’ την Ελλάς Βερόνα, αλλά υπέστησαν κι αυτοί το ίδιο… σοκ! Όντας μάλιστα σε εξαιρετική κατάσταση τον τελευταίο καιρό.

Πριν τη σέντρα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ντιέγκο Μαραντόνα, ενώ οι ποδοσφαιριστές της Ουντινέζε έκαναν ζέσταμα με φανέλες που είχαν στην πλάτη το «10» και το όνομα του «Θεού» της μπάλας.

Παράλληλα, στην κεντρική εξέδρα του «Ολίμπικο» είχε σχηματιστεί ένα τεράστιο «10» κι από κάτω έγραφε «Ciao» για το «χρυσό αγόρι» του παγκόσμιου ποδοσφαίρου!

Πλέον, η Λάτσιο έμεινε στους 14 βαθμούς, ενώ η Ουντινέζε ανέβηκε στους 10 με τη μεγάλη της νίκη.

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη