Ligue 1: Αγριεμένη η Μαρσέιγ! (Photos & Video)

Ligue 1: Η Μαρσέιγ περιμένει τον Ολυμπιακό με καλή ψυχολογία μετά την άνετη νίκη της επί της Ναντ (3-1)!

Άνετη επικράτηση για την Μαρσέιγ λίγες μέρες πριν φιλοξενήσει τον Ολυμπιακό! Οι Μασσαλοί επικράτησαν 3-1 της Ναντ και παρότι στο Champions League απογοητεύουν, στο Γαλλικό Πρωτάθλημα έχουν καλή παρουσία.

Μόλις στο 2ο λεπτό οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Τοβέν να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Ο άσος της Μαρσέιγ πήρε εξαιρετική μπαλιά και έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πέρασε την μπάλα πάνω απ’ τον αντίπαλο τερματοφύλακα κι άνοιξε το σκορ!

Ο Παγιέ στο 35’ διπλασίασε τα τέρματα της Μαρσέιγ, μετά από ωραίο γύρισμα του Κουισάνς στο ύψος του πέναλτι και πλασέ του σκόρερ στα δίχτυα.

Το 3ο γκολ των γηπεδούχων ήρθε με πέναλτι. Παίκτης της Ναντ έδιωξε τη μπάλα με το χέρι, ο διαιτητής υπέδειξε την παράβαση και ο Μπενετέτο δεν έκανε λάθος στο 60’ διαμορφώνοντας το 3-0.

Η Ναντ απλά κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής στο 73’ με τέρμα του Μπλας.

Μετά απ’ τη νίκη αυτή, η Μαρσέιγ έφτασε τους 21 βαθμούς έχοντας ένα ματς λιγότερο και βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας. Κυρίως, όμως, απέκτησε ψυχολογία λίγες μέρες πριν τη «μάχη» με τον Ολυμπιακό στη Γαλλία.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, πάντως, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα. Με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να σχηματίζουν το γράμμα Μ στο κέντρο του γηπέδου, το αρχικό του επιθέτου του κορυφαίου ποδοσφαιριστή όλων των εποχών που εδώ και λίγες μέρες δεν είναι πλέον ανάμεσά μας.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Σακάι, Γκονζάλες, Καλέτα, Αμαβί, Ρονζιέ (77' Στρούτμαν), Καμαρά, Κουϊσάνς, Τοβάν, Μπενεντέτο (76' Ζερμέν), Παγιέ (85' Ακε).

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός: «Να δώσουμε ο,τι έχουμε, χωρίς να θέσουμε σε κίνδυνο την ομάδα»
Ξέφρενο πάρτι στο Μιλάνο για το 20ό πρωτάθλημα της Ίντερ (vids+pics)
Παναθηναϊκός AKTOR: Μήνυμα της ΚΑΕ με συστάσεις και... εκπλήξεις προς τον κόσμο
Δολοφονία Λυγγερίδη: Βαριές διώξεις για τους συλληφθέντες - Δικογραφία για 160 άτομα