La Liga: Δύσκολα η Σεβίλλη την Θέλτα (video)

Τη νίκη με 4-2 κόντρα στην θέλτα πήρε η Σεβίλλη για την La Liga

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας και για τις δύο ομάδες ήταν ο αγώνας της Σεβίλης με την Θέλτα για την 10η ημέρα του ισπανικού πρωταθλήματος, στην προσπάθειά τους να ξεφύγουν από τις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.

Νικήτρια τελικά αναδείχθηκε η Σεβίλη με 4-2 χάρη σε δύο τέρματα των Εσκουντέρο στο 85΄ και Ελ Χαντάντι δύο λεπτά αργότερα (87΄). Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο ημίχρομο με 2-2. Προηγήθηκε η Σεβίλη με τον Νάβας στο 2ο λεπτό, για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι με δύο τέρματα από τους Άσπας στο 10΄ και Νολίτο στο 38΄. Στο 38΄ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 με γκολ του Εν-Νεσίρι στο 45΄.

Νέο... στραβοπάτημα είχαμε για τη Ρεάλ Μαδρίτης, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με την Βιγιαρεάλ. Η ομάδα του Ζιντάν προηγήθηκε στο 2ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης με τον Ντίας για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο 76΄ με πέναλτι του Μορένο. Η Βιγιαρεάλ με 19 βαθμούς παρέμεινε στην 2η θέση της κατάταξης και η Ρεάλ Μαδρίτης με 17β στην 3η, αλλά και ένα αγώνα λιγότερο.

Στο μεταξύ, ισόπαλος 1-1 έληξε ο αγώνας Λεβάντε-Έλτσε, κάτι που επέτρεψε στην φιλοξενούμενη ομάδα να σκαρφαλώσει στην 7η θέση της κατάταξης με 12 βαθμούς, αλλά και δύο παιχνίδια λιγότερα. Η Λεβάντε, αν και προηγήθηκε νωρίς στο σκορ με τον Μελέρο (12΄) δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη αφού η Έλτσε ισοφάρισε στο 64΄ με τον Μορέντε.

Stoiximan Super League: Τα ντέρμπι «παίζουν» στην COSMOTE TV
Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης