UEFA Nations League: Άνοδος για Αλβανία με τριάρα (videos)

Nations League: Την άνοδο στην δεύτερη κατηγορία της διοργάνωσης πανηγύρισε η Αλβανία επικρατώντας 3-2 στο ντέρμπι με την Λευκορωσία - Διπλό της Λιθουανίας στο Καζακστάν.

Η ομάδα της γειτονικής χώρας ήθελε μόνο τη νίκη κόντρα στην πρωτοπόρο του ομίλου Λευκορωσία, προκειμένου να πάρει το «εισιτήριο» για την League B, την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι βολεύονταν και με την ισοπαλία. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα… περιθώριο.

Η Αλβανία μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και με δύο τέρματα του Τσικαλέσι στο 20’ και εύστοχο χτύπημα πέναλτι, επτά λεπτά αργότερα, πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Οι Λευκορώσοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν στο 35’ με τον Σκάβις.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων πριν το ημίχρονο, όταν στο 44’ ο Μανάι, έπειτα από ασίστ του Λάτσι έγραψε το 3-1. Στο δεύτερο μέρος η Λευκορωσία προσπάθησε να βρει ένα τέρμα που θα την έβαζε και πάλι στην διεκδίκηση της ανόδου. Μάλιστα, το βρήκε στο 80’ με τον Εμπόγκ, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αλλάξουν τα δεδομένα και το «εισιτήριο» κατέληξε στους Αλβανούς.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Λιθουανία έκλεισε τις υποχρεώσεις της με εκτός έδρας νίκη 2-1 επί του Καζακστάν. Ο Αϊμπέτοφ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 38’ για τους γηπεδούχους, αλλά δύο λεπτά αργότερα, ο Βορομπιόβας έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Τελικά, οι φιλοξενούμενοι… απέδρασαν με το «διπλό», χάρις σε σουτ του Νοβικόβας στις καθυστερήσεις.