Στα «χνάρια» της Ισπανίας ο Ισημερινός φιλοδώρησε με εξάρα την Κολομβία (videos)

Με το εμφατικό 6-1 κέρδισε ο Ισημερινός την Κολομβία για τα προκριματικά της Λατινικής Αμερικής του Μουντιάλ

Στο 7ο λεπτό ο Αρμπολέδα έκανε το 1-0, ενώ ο Μένα στο 9ο διαμόρφωσε το 2-0. Την ώρα που η Κολομβία προσπαθούσε να... συνέλθει, ο Εστράδα έκανε το 3-0 στο 32ο λεπτό και ο Αρεάγκο στο 40ο λεπτό, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην διαφαινόμενη νίκη του Ισημερινού (4-0).

Ο Χάμες Ροντρίγκεθ μείωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δεν άλλαξε κάτι. Ο Ισημερινός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, ο Πλάτα έκανε το 5-1 στο 78ο λεπτό, πριν αποβληθεί στο 80ο λεπτό, ενώ ο Αρμπολέδα διαμόρφωσε το τελικό 6-1 στο 91ο λεπτό.

Το Εκουαδόρ δεν είχε πετύχει ποτέ στο παρελθόν έξι γκολ σε ματς προκριματικής φάσης Μουντιάλ, ενώ η Κολομβία είχε να δεχτεί ισάριθμα σε προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου από τις 9 Μαρτίου του 1977, όταν είχε χάσει με 6-0 από τη Βραζιλία στο «Μαρακανά».

Από εκεί και πέρα η Χιλή παρότι ήταν το φαβορί γνώρισε την ήττα από την Βενεζουέλα με 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ντελ Πίνο στο 9ο λεπτό για το 1-0. Η Χιλή απάντησε άμεσα με τον ηγέτη της Αρτούρο Βιδάλ στο 15ο λεπτό αλλά ο Ροντόν χτύπησε για το 2-1.

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ