Nations League: Το ντέρμπι η Τουρκία, παίζουν τα ρέστα τους Ουαλία, Φινλανδία (videos)

Nations League: Νίκη με 3-2 για την Τουρκία κόντρα στην Ρωσία - Θα λύσουν τις διαφορές τους Ουαλία (1-0 την Ιρλανδία) και Φινλανδία (2-1 την Βουλγαρία) - Σκόραρε για τους Σκανδιναβούς ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού Ρόμπιν Λουντ

Κάνοντας την ανατροπή η Τουρκία επικράτησε 3-2 της Ρωσίας εντός έδρας και έμεινε ζωντανή στο παιχνίδι της ανόδου. Ο Ντεμιράλ έκανε λάθος, ο Κουζάεφ έκλεψε την μπάλα, πάτησε περιοχή από δεξιά κι «έκοψε» την κατάλληλη στιγμή για τον επερχόμενο Τσερίσεφ, ο οποίος άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 11ο λεπτό.

Η Ρωσία έμεινε με 10 παίκτες στο 4’, λόγω της αποβολής του Σεμένοφ με απευθείας κόκκινη κάρτα και, δύο λεπτά μετά, δέχθηκε και την ισοφάριση από τους γηπεδούχους χάρη στη ωραία κεφαλιά του Κάραμαν από την μικρή περιοχή, από σέντρα του Ερκίν από την αριστερή πλευρά.

Με ψυχολογία και αριθμητικό πλεονέκτημα… μαζί τους, οι παίκτες του Σενόλ Γκουνές έκαναν και την ολική επαναφορά, με τον Ουντέρ να σκοράρει με ωραίο πλασέ από θέση μέσα δεξιά στην απέναντι γωνία του Γκιγέρμε, από ασίστ του Αϊχάν, για το 2-1 στο 32’.

Η Τουρκία κέρδισε πέναλτι σε… υποτιθέμενη ανατροπή του Τουφάν από τον Κουζάεφ, χωρίς να υπάρχει παράβαση, με τον Τοσούν να το εκτελεί εύστοχα, πετυχαίνοντας στο 52ο λεπτό το 3-1 για την χώρα του.

Η ομάδα του Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ, πάντως, δεν τα παράτησε και μείωσε εκ νέου σε 3-2, πέντε λεπτά μετά, με τον Κουζάεφ να σκοράρει με σουτ από την μικρή περιοχή, μετά από ασίστ του Αντόνοφ.

Η Φινλανδία επικράτησε με 2-1 της Βουλγαρίας και έμεινε μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης καθώς την τελευταία αγωνιστική αντιμετωπίζει την Ουαλία (1-0 την Ιρλανδία), με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού Ρόμπιν Λουντ να σκοράρει και να δίνει τη νίκη στην χώρα του.

LEAGUE B
1ος Όμιλος
Ρουμανία-Νορβηγία 3-0 (μετά από απόφαση της UEFA)

3ος Όμιλος
Τουρκία-Ρωσία 3-2 (26' Κάραμαν, 32' Ουντέρ, 52' Τοσούν-11' Τσερίσεφ, 57' Κουζάεφ)
Ουγγαρία-Σερβία 21:45