Serie A: Νίκησε και «σκαρφάλωσε» στην 3η θέση η Νάπολι! (Photos)

Πέρασμα της Νάπολι απ’ την έδρα της Μπολόνια, με τους «παρτενοπέι» να επικρατούν 1-0 και να προσπερνούν Γιουβέντους, Αταλάντα και Ίντερ στη βαθμολογία!

Οι ισοπαλίες στις αναμετρήσεις Λάτσιο-Γιουβέντους και Αταλάντα-Ίντερ, ήταν η ευκαιρία που ήθελε η Νάπολι για να κερδίσει θέσεις στο βαθμολογικό πίνακα. Οι «παρτενοπέι» έκαναν το χρέος τους στην έδρα της Μπολόνια κι έτσι μετά τις αναμετρήσεις της 7ης αγωνιστικής στη Serie A (απομένει το παιχνίδι Μίλαν-Ελλάς Βερόνα) «σκαρφάλωσαν» στην 3η θέση, ισοβαθμώντας με την Ρόμα που επικράτησε της Τζένοα.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο βρήκε γκολ στο πρώτο ημίχρονο και αυτό το προβάδισμα το διαφύλαξε μέχρι το τέλος. Ο Οσιμέν ήταν ο… χρυσός σκόρερ των «παρτενοπέι» στο 23ο λεπτό. Στο 49’ ακυρώθηκε τέρμα του Κουλιμπαλί για τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Σίνισα Μιχαϊλοβιτς προσπάθησε να «απαντήσει», όμως ήταν δύσκολο απέναντι στον ανώτερο ποιοτικά αντίπαλο μετά το τέρμα του Οσιμέν.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σίνισα Μιχαϊλοβιτς): Σκορούπσκι, Ντε Σιλβέστρι, Ντανίλο, Ντομιγιάσου, Ντενσβίλ (70’ Βινιάτο), Ντομίνγκες (62’ Σβένμπεργκ), Σούτεν, Μπάροου, Σοριάνο, Ορσολίνι, Παλάσιο

ΝΑΠΟΛΙ (Τζενάρο Γκατούζο): Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Χισάι, Φαμπιάν, Μπακαγιόκο, Λοθάνο (75’ Ζιελίνσκι), Μέρτενς (75’ Πολιτάνο), Ινσίνιε (83’ Ελμάς), Οσιμέν (83’ Πετάνια)

Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι