Serie A: Κριστιάνο παρόντος, πάσα αρχή παυσάτω! (Photos & Video)

Η είσοδος του Κριστιάνο Ρονάλντο έφερε πνοή, δύο γκολ και επιτέλους νίκη για τη Γιουβέντους που έφυγε απ’ την έδρα της Σπέτσια με το εντυπωσιακό 4-1!

Επέστρεψε και όλα μπήκαν στη θέση τους… Η Γιουβέντους είχε ένα αρνητικό σερί, όπου δεν μπορούσε να νικήσει ούτε στο Ιταλικό Πρωτάθλημα ούτε στο Champions League. Όμως απ’ τη στιγμή που ο Κριστιάνο Ρονάλντο πάτησε ξανά χορτάρι, όλα άλλαξαν!

Το ματς στην έδρα της Σπέτσια, ήταν καθοριστικό για την ομάδα του Αντρέα Πίρλο. Ο Μοράτα έβαλε μπροστά στο σκορ τη «Γιούβε» ανήμερα των γενεθλίων της (123 χρόνια απ’ την ίδρυσή της). Στο 14’ ο Ισπανός βρήκε δίχτυα, μετά από ασίστ του ΜακΚένι. Λίγο αργότερα, όμως, η Σπέτσια ισοφάρισε με τον Πομπέγκα (32’). Με το 1-1 να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι, μέχρι να δοθεί εντολή στον Κριστιάνο Ρονάλντο να σηκωθεί απ’ τον πάγκο και να περάσει στο ματς. 56ο λεπτό… Στο 59’ σε μια απ’ τις πρώτες του επαφές με τη μπάλα, πέρασε τον τερματοφύλακα και έδωσε προβάδισμα στη Γιουβέντους. Η είσοδός του είχε αλλάξει εντελώς τις ισορροπίες.

Εννιά λεπτά αργότερα με τον… αέρα απ’ την αύρα του CR7, ο Ραμπιό διεύρυνε το σκορ στο 3-1, για να έρθει ξανά ο Κριστιάνο να διαμορφώσει το τελικό 4-1 με πέναλτι στο 76’. Μπήκε στο ματς στο 1-1 και μέσα σε 20 λεπτά έβαλε δύο γκολ και με την παρουσία του το σκορ έγινε 1-4!

Με τη νίκη αυτή η Γιουβέντους ανέβηκε στους 12 βαθμούς και βρίσκεται 4 πίσω απ’ την κορυφή όπου… στρογγυλοκάθεται η Μίλαν.

Στην κορυφή της Ευρώπης για 7η φορά ο Λευτέρης Πετρούνιας - Ιστορικό χρυσό στο Ρίμινι
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός: Με Πετρούσεφ στην 12άδα για το Game 2 οι «ερυθρόλευκοι»