Έβερτον-Λίβερπουλ: Ανησυχία με Φαν Ντάικ, ιστορικό γκολ από Μανέ (videos)

Συναγερμός στην Λίβερπουλ μετά τον τραυματισμό του Φαν Ντάικ στα πρώτα λεπτα του ντέρμπι με την Έβερτον- Έγραψε ιστορία ο Σαντιό Μανέ με το γκολ που πέτυχε

Πρόβλημα στην Λίβερπουλ στο ξεκίνημα του ντέρμπι με την Έβερτον μιας και ο Γιούργκεν Κλοπ είδε τον Φαν Ντάικ να τραυματίζεται και να αποχωρεί από το παιχνίδι με τον Γκόμες να παίρνει τη θέση του. Ο Ολλανδός αμυντικός χτύπησε σε σύγκρουση με τον τερματοφύλακα της Έβερτον Πίκφορντ και δεν μπόρεσε να συνεχίσει.

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης όταν μετά από ωραία συνεργασία Φιρμίνο-Σαλάχ, η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Ρόμπερτσον, αυτός έβγαλε τη σέντρα στον Σαντιό Μανέ και ο τελευταίος πλάσαρε μέσα από την μεγάλη περιοχή για το 1-0. Όμως η Έβερτον κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Κιν στο 20ο λεπτό του αγώνα.

Ανοίγοντας το σκορ στο 2’15, στην εν εξελίξει συνάντηση στο Goodison Park για την Premier League, ανάμεσα σε Έβερτον και Λίβερπουλ, ο Σαντιό Μανέ, σημείωσε το γρηγορότερο γκολ της Λίβερπουλ στο ντέρμπι του Merseyside και το δεύτερο γρηγορότερο συνολικά, στην ιστορία του ντέρμπι, σύμφωνα η βρετανική εταιρεία ανάλυσης αθλητικών στοιχείων Opta Sports. Την πρώτη θέση κατέχει το γκολ του Ολιβιέ Ντακούρ, όταν με την Έβερτον άνοιξε το σκορ μετά μόλις 47’’ στις 3 Απριλίου 1999. Σε εκείνον τον αγώνα που έγινε στο Anfield, η Λίβερπουλ είναι νικήσει με 3-2.

ΕΟΚ: «Οι λέξεις δεν μπορούν να απαλύνουν τον πόνο»