Bundesliga: Άνετο… πέρασμα της Άιντραχτ απ’ το Βερολίνο (video)

Σα… σίφουνας πέρασε απ’ το Βερολίνο η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, επικρατώντας της Χέρτα 3-1 στο εναρκτήριο ματς της 2ης αγωνιστικής στη Μπουντεσλίγκα!

Η Χέρτα Βερολίνου είχε κάνει… ποδαρικό στο Γερμανικό Πρωτάθλημα, με θριαμβευτική νίκη στη Βρέμη κόντρα στην Βέρντερ (4-1). Οι πρωτευουσιάνοι, όμως, βίωσαν μόλις λίγες μέρες μετά πως είναι να βρίσκονται στην αντίπερα όχθη. Σε αυτή της ομάδας που χάνει εύκολα μέσα στο «σπίτι» της δηλαδή. Σε ρόλο «δράστη» η Άϊντραχτ Φρανκφούρτης, η οποία έκανε… περίπατο στο Βερολίνο παίρνοντας εύκολη νίκη με σκορ 3-1!

Η ομάδα του Άντι Χούτερ στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής στην Μπουντεσλίγκα, προηγήθηκε στο 30ο λεπτό με πέναλτι του Σίλβα. Μόλις 6 λεπτά μετά, ο Ντοστ έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα στην Άιντραχτ, στέλνοντας την αναμέτρηση στην ανάπαυλα με καθαρό προβάδισμα για το σύλλογο απ’ την Φρανκφούρτη.

Οι παίκτες του Μπρούνο Λαμπαντία προσπάθησαν να αντεπιτεθούν στο δεύτερο μέρος, χωρίς αποτέλεσμα όμως. Η Άιντραχτ παίζοντας σκληρά κράτησε το υπέρ της σκορ και στο 71’ με τον Ρόντε διεύρυνε το προβάδισμά της σκοράροντας 3ο τέρμα κόντρα στην Χέρτα.

Οι Βερολινέζοι κατάφεραν απλά να πετύχουν το γκολ της τιμής, με τη… βοήθεια αντιπάλου. Στο 77’ ο Χιντερέγκερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, μειώνοντας για τη Χέρτα σε 1-3. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με την Άιντραχτ να κάνει εύκολο πέρασμα απ’ το Βερολίνο.

Μετά το ματς αυτό η Χέρτα έμεινε στους 3 βαθμούς που είχε πάρει στην Βρέμη στο παιχνίδι της πρεμιέρας, ενώ η Άιντραχτ ανέβηκε στους 4 (είχε παραχωρήσει ισοπαλία στην έδρα της στην Αρμίνια Μπίλεφελντ).

Basketball Champions League: Στο Βελιγράδι για το... όνειρο το Περιστέρι – Το πρόγραμμα του Final 4