Μπάγερν Μονάχου-Σεβίλλη 2-1: Στο τέλος κερδίζουν οι Βαυαροί (videos+photos)

Μετά από επτά χρόνια η Μπάγερν Μονάχου επέστρεψε στην κορυφή του UEFA Super Cup μιας και επικράτησε 2-1 στην παράταση (1-1 κ.α.) της Σεβίλλης στον τελικό που διεξήχθη παρουσία κόσμου στην Puskas Arena

Η Σεβίλλη της έβαλε δύσκολα αλλά η Μπάγερν Μονάχου με ένα γκολ του Χάβι Μαρτίνεθ στο 104΄κατάφερε τελικά να κατακτήσει και το UEFA Super Cup επικρατώντας 2-1 των Ανδαλουσιάνων στον μεγάλο τελικό που πραγματοποιήθηκε στην Puskas Arena παρουσία κόσμου.

Αυτή ήταν η πρώτη κατάκτηση του συγκεκριμένου τροπαίου από την Μπάγερν Μονάχου μετά από επτά χρόνια και συγκεκριμένα το 2013 όταν είχε επικρατήσει 5-4 στα πέναλτι (1-1 κ.α. και 2-2 στην παράταση) στον τελικό της Τσέλσι που διεξήχθη στην Πράγα. Τότε ο Μαρτίνεθ είχε σκοράρει στο 120+1΄κάνοντας το 2-2 και έδωσε την ευκαιρία στην Μπάγερν Μονάχου να το πάρει στα πέναλτι, τώρα ο Ισπανός χτύπησε πιο νωρίς και της έδωσε το τρόπαιο, δείχνοντας στον τεχνικό της ομάδας Χανς Φλικ ότι μπορεί να υπολογίζει σε αυτόν.

Το σκορ άνοιξε στο 11΄ ο Οκάμπος με πέναλτι που κέρδισε ο Ράκιτιτς από τον Αλάμπα. Η Μπάγερν αντέδρασε και ισοφάρισε σχετικά γρήγορα. Στο 34΄ οι Μίλερ-Λεβαντόφσκι-Γκορέτσκα «έκρυψαν τη μπάλα» και ο τελευταίος έγραψε από κοντά το 1-1.

Στη συνέχεια οι Βαυαροί είχαν την ανωτερότητα, δημιούργησαν και έχασαν ευκαιρίες με Λεβαντόφσκι (30΄), Γκάμπρι (58΄), Παβάρ (76΄), όμως ήταν ο Νόιερ αυτός που τους κράτησε «ζωντανούς». Σε αντεπίθεση της Σεβίλης στο 87΄ ο Ελ Νεσίρι βρέθηκε εντελώς μόνος και πλάσαρε, όμως ο αρχηγός της Μπάγερν πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση.

Έτσι, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου «ήρωας» ήταν ο Χάβι Μαρτίνεθ. ο έμπειρος Ισπανός μπήκε ως αλλαγή στο 99΄ και πέντε λεπτά αργότερα διαμόφωσε το τελικό σκορ με κεφαλιά και χάρισε στη Μπάγερν το τρόπαιο.

Μια μαγική βραδιά για τον 32χρονο μέσο, που επτά χρόνια νωρίτερα ήταν ξανά ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής ισοφαρίζοντας 2-2 στην εκπνοή της παράτασης την Τσέλσι, πριν η Μπάγερν κατακτήσει τα πέναλτι το πρώτο της Super Cup. Το δεύτερο ήταν αυτό του 2020... Κι όλα αυτά ενώ είναι πολύ πιθανό να έπαιξε τον τελευταίο του αγώνα με τους πρωταθλητές Ευρώπης.

Euroleague: Στην 8αδα η Μπασκόνια, "σκότωσε" την Βίρτους απ' το τρίποντο
Youth League: Πέρασε η Μίλαν και παίζει με Ολυμπιακό
Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"