Απίστευτο «στραβοπάτημα» για την Άντερλεχτ, εκτός ο Βράνιες

Θύμα έκπληξης έπεσε η Άντερλεχτ, η οποία ήρθε ισόπαλη (2-2) στην έδρα της Μαλίν, σε ένα ματς που ήταν μπροστά με 2-0 ως το 83ο λεπτό!

Με τον Όγκνιεν Βράνιες να είναι εκτός αποστολής, η Άντερλεχτ δεν μπόρεσε να ξεκινήσει με νίκη τις υποχρεώσεις της στη σεζόν 2020/21. Η ομάδα των Βρυξελλών ήρθε ισόπαλη 2-2 στην έδρα της Μαλίν, μολονότι είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα ως το 83ο λεπτό κι ήταν μπροστά με δύο γκολ.

Ο Ντοκού στο 64’ και ο Μουρίγιο στο 75’, έδωσαν «αέρα» δύο τερμάτων στην Άντερλεχτ, η οποία όμως... επαναπαύτηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και το «πλήρωσε». Ο Ντε Καμάργκο στο 83’ και ο Βάλερμπέργκε στο 86’, «χάρισαν» έναν... ανέλπιστο βαθμό στη Μαλίν, κόβοντας απ’ την πρώτη κιόλας αγωνιστική ημέρα της βελγικής Λίγκας δύο πολύτιμους βαθμούς για την Άντερλεχτ.

Λίγο νωρίτερα, η Γκενκ σημείωσε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ με 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 41’ με τον Ντεσάτ, όμως οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο εικοσάλεπτο έφυγαν με τους τρεις βαθμούς της νίκης, χάρη στα τέρματα των Ονουάτσου (73’) και Ντεσέρ (80’, πέναλτι).

Τέλος, η Σεντ Τρούϊντεν νίκησε με 2-1 τη Γάνδη. Ο Σουζούκι στο 2ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ο Πλαστούν ισοφάρισε στο 43’ και ο Κολίντιο στο 60’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Παναθηναϊκός AKTOR: Να το κάνει όπως το 2009