Serie A: «Τρελαίνει» κόσμο η Αταλάντα! Ιστορικά επιτεύγματα και... κυνηγάει τη Γιούβε (vid)

Η Αταλάντα ισοφάρισε ένα ιστορικό επίτευγμα στη νίκη επί της Μπολόνια, που τη φέρνει στο -6 από την πρωτοπόρο Γιουβέντους!

Η ομάδα του Γκασπερίνι συνεχίζει να εντυπωσιάζει καθώς μετά την ισοπαλία με τη Βερόνα επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας με 1-0 την Μπολόνια! Σκόρερ ήταν ο Λουίς Μουριέλ στο 62ο λεπτό. Μάλιστα, το συγκεκριμένο τέρμα ήταν και το 95ο γκολ των «μπεργκαμάσκι» την τρέχουσα σεζόν, ισοφαρίζοντας έτσι ένα ιστορικό επίτευγμα!

Αυτό της Φιορεντίνα τη σεζόν 1958/59, για τη δεύτερη καλύτερη επίδοση σκοραρίσματος σε μια αγωνιστική περίοδο, ενώ έχει μπροστά της άλλα τρία ματς για να το ξεπεράσει. Το απόλυτο ρεκόρ ανήκει στην Τορίνο και μοιάζει αξεπέραστο! Συγκεκριμένα, η «γκρανάτα» είχε σημείωσε 125 τέρματα τη σεζόν 1947/48!

Παράλληλα, η Αταλάντα έφτασε τα 15 συνεχόμενα παιχνίδια δίχως ήττα και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, ούσα στο -6 από την πρωτοπόρο Γιουβέντους (έχει ένα ματς λιγότερο). Έκανε νέο ρεκόρ συγκομιδής βαθμών (βλ. 74) στην ιστορία της στη Serie A κι έστω και μαθηματικά διεκδικεί τον τίτλο στην Ιταλία!

Παναθηναϊκός AKTOR: Ο σχολιαστής της EuroLeague αποθεώνει το ΟΑΚΑ - «Έτρεμα από αδρεναλίνη»
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ