Premier League: «Τελικός» για τη Γουλβς στο φινάλε, φορτσάρει πριν τον Ολυμπιακό (vids)

Η Γουλβς ήταν ανώτερη, επικράτησε με 2-0 της Κρίσταλ Πάλας και πλέον θα πάει στο Λονδίνο για να τα παίξει όλα για όλα με αντίπαλο την Τσέλσι.

Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο έφτασε στη νίκη, χάρη στο πρώτο τέρμα του Ντάνιελ Ποντένσε στο 41ο λεπτό κι αυτό του Γιόνι Κάστρο στο 68'. Με αυτό τον τρόπο προσπέρασε την Τότεναμ κι ανέβηκε στην έκτη θέση που οδηγεί στο Europa League.

Την τελευταία αγωνιστική, όμως, έχει δύσκολο έργο στην έδρα της Τσέλσι, ενώ η Τότεναμ που βρίσκεται στο -1 έχει σαφώς πιο εύκολη αποστολή την τελευταία αγωνιστική, καθώς παίζει στην έδρα της «αδιάφορης», Κρίσταλ Πάλας.

Οι «Λύκοι», πάντως, μετά από δύο σερί ήττες «τρέχουν» αήττητο σερί τριών αγώνων (δύο νίκες, μια ισοπαλία) και δείχνουν να ανεβαίνουν αγωνιστικά πριν και το μεγάλο ραντεβού με τον Ολυμπιακό στις αρχές Αυγούστου.

Από εκεί και πέρα, μετά από τέσσερα ματς χωρίς νίκη η Έβερτον νίκησε 1-0 στην έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και «έσβησε» τις τελευταίες ελπίδες των γηπεδούχων για να βγουν στο Europa League. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι πήρε τη νίκη με τέρμα του Ρισάρλισον στο 46ο λεπτό.

Η Μπράιτον έμεινε στο 0-0 με τη Νιουκάστλ, αλλά αυτός ο βαθμός ήταν αρκετός για να εξασφαλίσει την μαθηματική παραμονή της μια αγωνιστική πριν το φινάλε.

Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!
Επίσημη η παραμονή του Τσάβι στην Μπαρτσελόνα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Νάτοι, νάτοι οι Πρωταθλητές» - Η ατμόσφαιρα στην «OPAP Arena» κι η αποθέωση
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Εκτός Χουάντσο και Μπάλντγουιν