Bundesliga 2: Η «επιστροφή» της Στουτγκάρδης και ο «ελληνικός έλεγχος»

Επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια για την Στουτγκάρδη που μετά από ένα χρόνο απουσίας θα αγωνιστεί και πάλι στην Bundesliga-Σκόραρε και πάλι ο Διαμαντάκος

Όλα δούλεψαν υπέρ της Στουτγκάρδης αυτή την Κυριακή μιας και πέρασαν σαν σίφουνας από την έδρα της αδιάφορης Νυρεμβέργης (0-6) και είδαν το Αμβούργο να χάνει στο τελευταίο λεπτό από την Χάιντενχαϊμ με 2-1.

Κάπως έτσι, η Στουτγκάρδη έφτασε τους 58 βαθμούς, τρεις περισσότερους από την τρίτη Χάιντενχαϊμ μία αγωνιστική πριν από το φινάλε. Ωστόσο, η Στουτγκάρδη  κατά 99,9% εξασφάλισε την άνοδο, αφού ακόμα και περίπτωση ισοβαθμίας έχει μεγάλη διαφορά τερμάτων (+23 έναντι +12) που καλύπτεται μόνο με ένα τεράστιο θαύμα.

Παράλληλα, η Σαν Πάουλι έμεινε στο 1-1 με την Ρέγκενσμπουργκ, με τον επιθετικό των πρώτων Δημήτρη Διαμαντάκο να σκοράρει και πάλι στο 11ο λεπτό, όμως ο Χέιν στο 27΄έκανε το 1-1.  Από εκεί και πέρα ο Λαμπρόπουλος αγωνίστηκε σε όλο το ματς της Μπόχουμ με την Γκρόιτερ Φιρτ (2-2) για λογαριασμό των πρώτων δεχόμενος μάλιστα κίτρινη κάρτα στο πέμπτο λεπτό. Στο μεταξύ ο τερματοφύλακας της Χόσταϊν Ιωάννης Γκέλιος δέχθηκε τέσσερα γκολ από την Όσναμπρικ στο 4-1 που ηττήθηκε.

Τέλος, η Ντάρμσταντ υπό τις οδηγίες του Δημήτρη Γραμμόζη επικράτησε με 3-1 της Βέχεν.

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ