La Liga: «Περίπατος» και ελπίζει για τη σωτηρία η Θέλτα (video)

Αποφασισμένη για τη νίκη με στόχο να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας μπήκε η Θέλτα στον αγώνα της με την Αλαβές για την 30η αγωνιστική της La Liga, όπου και επικράτησε με 6-0.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στο ξεκίνημα με τέρματα στο 14΄ του Μουρίγιο και του 20΄ με πέναλτι του Άσπας, ενώ στη συνέχεια το έργο τους έγινε πιο εύκολο, αφού στο 27΄αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο 24χρονος αμυντικός της Αλαβές Μάρτιν Αγκουιρεγκαμπίρια. Πριν κλείσει το ημίχρονο, ο Βραζιλιάνος Ραφίνια σημείωσε δύο ακόμη τέρματα (40΄, 41΄) και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ακολούθησαν δύο ακόμη τέρματα της Θέλτα με πέναλτι του Νολίτο στο 78΄ και του Μίνα στο 86΄, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της και μεγάλες ελπίδες παραμονής στην κατηγορία.

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι