Ακάθεκτη για τη «σαλατιέρα» η Μπάγερν Μονάχου (videos)

Ένα ακόμα βήμα για το πρωτάθλημα έκανε η Μπάγερν Μονάχου που επικράτησε 4-2 εκτός έδρας της Λεβερκούζεν

Μια ανάσα από το 8ο σερί της πρωτάθλημα είναι η Μπάγερν Μονάχου, η οποία πέρασε με τη νίκη (4-2) από την έδρα της Λεβερκούζεν και έφτασε αισίως τις 19 νίκες στα τελευταία 20 επίσημα παιχνίδια.

Πλέον η ομάδα του Φλικ χρειάζεται πέντε βαθμούς σε τέσσερις αγωνιστικές ως το φινάλε προκειμένου να είναι αυτή που θα σηκώσει το τρόπαιο της διοργάνωσης. Από την πλευρά της η Λεβερκούζεν προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους Βαυαρούς και άνοιξε το σκορ με τον Αλάριο στο 10΄, ωστόσο η χαρά της δεν κράτησε για πολύ μιας και στο 27ο λεπτό ο Κομάν έκανε το 1-1.

Μάλιστα η Μπάγερν προηγήθηκε με 2-1 με «δράστη» τον Γκορέτσκα για να έρθει ο Γκνάμπρι στο 45ο λεπτό να κάνει το 3-1. Με το ματς ουσιαστικά τελειωμένο, οι Βαυαροί άρχισαν να παίζουν για τα ρεκόρ. Κι αυτό ήρθε στο 66ο λεπτό.

Ο Τόμας Μίλερ έδωσε την 20ή φετινή του ασίστ στην Bundesliga (μόνο ο Ντε Μπρόινε έχει δώσει περισσότερες σε μία σεζόν) και ο Λεβαντόφσκι με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το 30ό φετινό του τέρμα στο πρωτάθλημα (και 44ο στην σεζόν) για το 1-4, που όμως δεν έμεινε ως το τέλος.

Στο 89ο λεπτό μία υπέροχη ατομική ενέργεια του 17χρονου Φλόριαν Βιρτς έφερε το παρθενικό του γκολ στην Bunsesliga για το τελικό 2-4, που φέρνει τους Βαυαρούς ακόμα πιο κοντά σε ένα ακόμα τίτλο.

Από εκεί και πέρα, η Λειψία έδειξε για μια ακόμα φορά ότι φέτος έχει πολλά σκαμπανεβάσματα και αναγκάστηκε να μείνει στο 1-1 με την Πάντερμπορν εντός έδρας. Ο Σικ στο 27΄έδωσε προβάδισμα στη Λειψία για να έρθει όμως στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Στρόντιεκ να σοκάρει τους γηπεδούχους.

Στο μεταξύ η Λειψία αγωνιζόταν από το 43ο λεπτό με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ουπαμεκάνο με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Συγκεκριμένα ο κεντρικος αμυντικός που έχει συγκεντρώσει πάνω του τα βλέμματα με τις εμφανίσεις του φάνηκε να λειτουργεί παρορμητικά μιας και η αποβολή του ήρθε για τη κίνηση του να κλωτσήσει την μπάλα ενώ είχε ήδη κίτρινη κάρτα από το 16ο λεπτό.

Βαθιά ανάσα για την Μάιντς στην μάχη της παραμονής με το «διπλό» στην γειτονική Φρανκφούρτη επί της Άιντραχτ (2-0), στην πρώτη της νίκη μετά από τέσσερις μήνες.

Τέλος, ισοπαλία που δεν αρέσει σε καμία εκ των Φορτούνα και Χόφενχαϊμ το συναρπαστικό 2-2 στο Ντίσελντορφ.

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τελικό Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός