Ολυμπιακός-Λαμία 3-2: Τα highlights της «ερυθρόλευκης» πρόκρισης (photos+video)

Ο Ματιέ Βαλμπουενά με την ποιότητά του υπέγραψε την πρόκριση του Ολυμπιακού στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Σκούρα τα βρήκε και φέτος ο Ολυμπιακός στα προημιτελικά του Κυπέλλου απέναντι στη Λαμία, αλλά ο Ματιέ Βαλμπουενά έκανε τη διαφορά και του έδωσε την πρόκριση.

Το πρώτο ματς στη Φθιώτιδα είχε λήξει 0-0 και οι «ερυθρόλευκοι» χρειάζονταν γκολ. Όμως οι «κυανόλευκοι» ήταν αυτοί που σκόραραν πρώτοι με τον Αντέτζο στο 44’ και πήγαν στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με προβάδισμα… πρόκρισης.

Η είσοδος του Βαλμπουενά άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα, καθώς με τρεις ασίστ στα γκολ των Σισέ (2) και Χασάν, αλλά και πολλές ακόμη ενέργειες, «διέλυσε» την άμυνα της Λαμίας. Σε αυτό συνέβαλε βέβαια και η αυστηρή αποβολή του Ρόμανιτς με δεύτερη κίτρινη, ένα λεπτό μετά το 1-1.

Η Λαμία πάντως έδειξε ότι είναι επικίνδυνη και στο 90’ μείωσε σε 3-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βιγιάλμπα.