Σκόρπισε την Σάλκε η Μπάγερν και πλησίασε κορυφή (videos)

Σαρωτική ήταν η Μπάγερν στο -υποτιθέμενο- ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι Βαυαροί συνέτριψαν με 5-0 την ομάδα του Γκελζενκίρχεν στο Μόναχο και... ξετύλιξαν το «δώρο» που τους έκανε νωρίτερα η Αϊντραχτ, νικώντας την πρωτοπόρο Λειψία, καθώς πλησίασαν στον ένα βαθμό από την κορυφή. Ο Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, είδε ακόμη ένα γκολ να του ακυρώνεται με τη χρήση VAR, αλλά ο Μίλερ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου «έγραψε» το 2-0 και στο β΄ μέρος οι Γκορέτσκα, Τιάγκο και Γκνάμπρι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας τους.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:
Ντόρτμουντ-Κολωνία 5-1 (1΄ Γκερέιρο, 29΄ Ρόις, 48΄ Σάντσο, 78΄, 87΄ Χάαλαντ - 65΄ Ουτ)
Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Λειψία 2-0 (48΄ Α. Τουρέ, 90΄+4΄ Κόστιτς)
Βόλφσμπουργκ-Χέρτα 1-2 (68΄ Μεχμέντι - 76΄ Τορουναρίγκα, 90΄ Λουκεμπάκιο)
Γκλάντμπαχ-Μάιντς 3-1 (24΄, 76΄ Πλεά, 88΄ Νοϊχάουζ - 11΄ Κουάισον)
Ουνιόν Βερολίνου-Αουγκσμπουργκ 2-0 (47΄ Σούμποτιτς, 61΄ Ίγκβαρτσεν)
Φράιμπουργκ-Πάντερμπορν 0-2 (48΄ Άντβι-Ατζέι, 83΄ πέν. Σαμπίρι)
Μπάγερν Μονάχου-Σάλκε 5-0 (6΄ Λεβαντόφσκι, 45΄+ Μίλερ, 50΄ Γκορέτσκα, 58΄ Τιάγκο, 89΄ Γκνάμπρι)