Γκέλαρε η Άρσεναλ με  Κρίσταλ Πάλας (video)

Γκέλαρε η Άρσεναλ με Κρίσταλ Πάλας (video)

Η Άρσεναλ, αντίπαλος του Ολυμπιακού στους "32" του Europa League, απέτυχε να πετύχει τη δεύτερη διαδοχική νίκη της στην Premier League υπό τις οδηγίες του Μικέλ Αρτέτα, καθώς έμεινε στο 1-1 με την Κρίσταλ Πάλας στο «Σέλχαστ Παρκ», στο πρώτο ντέρμπι του Λονδίνου για το 2020.

Από ωραίος έγινε... μοιραίος ο Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, αφενός ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του, αφετέρου αφήνοντάς τη με παίκτη λιγότερο για περίπου μισή ώρα.

Η ομάδα του Αρτέτα μπήκε πολύ καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε στο 14ο λεπτό με το... 14ο γκολ του Ομπαμεγιάνγκ στη φετινή Premier League, έπειτα από όμορφο συνδυασμό συνολικά 18 πασών από τους παίκτες της Άρσεναλ! Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μετά το ημίωρο, με τον Μπερντ Λένο να σώζει την εστία του σε προσπάθεια του Σεϊκού Κουγιατέ στο 40'.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν... καταστροφικό για τους "κανονιέρηδες". Αρχικά η αναγκαστική αλλαγή του Λούκας Τορέιρα - ο Μεξικανός έπεσε άτσαλα με την πλάτη σε ανύποπτη φάση. Εν συνεχεία η ισοφάριση με τον Τζόρνταν Αγιού στο 53', με την μπάλα να βρίσκει και στον Νταβίντ Λουίζ. Το... κακό τρίτωσε στο 67' με την αποβολή του Ομπαμεγιάνγκ, έπειτα από τη χρήση του VAR για μαρκάρισμα του Γκαμπονέζου φορ στον Μαξ Μέγιερ κι ενώ αρχικά ο διαιτητής Πολ Τίρνεϊ είχε δείξει (μόνο) την κίτρινη κάρτα. Στο 79' ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έδιωξε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή του τέρματος σε κοντινή κεφαλιά του Τζέιμς Τόμκινς ενώ πέντε λεπτά αργότερα, η Άρσεναλ έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το «Σέλχαστ Παρκ»: στην προσπάθεια του Νικολά Πέπε η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι κι εν συνεχεία ο Αλεξάντρ Λακαζέτ απέτυχε να νικήσει από κοντά τον Βιθέντε Γκουαϊτα.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!